“Голландські аукціони”‒ дилема для сфери надрокористування?

Минулого тижня 8 ділянок газу нафти та конденсату не знайшли своїх покупців на електронних аукціонах, організованих Державною службою геології та надр України. Безумовно, ринкова кон’юнктура цін на вуглеводні аж ніяк не сприяє розвитку проектів із видобутку цієї сировини. Наступний аукціон, що має відбутися 21 серпня,  буде проведений в форматі так званого «голландського аукціону». Чи допоможе така модель розподілу державних активів в умовах кризи – розбиралися експерти Національної асоціації добувної промисловості України.

Для початку необхідно уникнути неточних трактувань та окреслити всю процедуру проведення  таких аукціонів. Отже, голландський аукціон – це модель аукціону, на початку якого (початкова) стартова ціна активу дорівнює його номінальній вартості. Під час сесії відкритих торгів через рівні проміжки часу ціна автоматично і покроково знижується на крок аукціону – 1%. Таким чином, протягом дня торгів ціна може знизитися з 100 до 10% від номіналу. Кожен учасник аукціону може зупинити торги на прийнятному для себе рівні ціни, натиснувши кнопку «купити». Це завершує автоматичне покрокове зниження ціни лота. Далі за правилами іншим зареєстрованим учасникам аукціону дається час, щоб подати свою закриту цінову пропозицію (sealed-bid), яка повинна перевищувати ставку, на якій зупинилося зниження ціни. Період для подання закритих цінових пропозицій буде починатися в однаковий час, незалежно від часу скоєння ставки і триватиме 10 хвилин. Наприклад, якщо ставка зроблена в 11 або в 13 годин, – період подачі закритих цінових пропозицій все одно буде починатися тільки в період з 16:15 до 16.55. По завершенню етапу надання нерозголошених цінових пропозицій, всі вони розкриваються і учасник, який зупинив автоматичне покрокове зниження ціни зробивши ставку, отримує право протягом певного періоду часу (5 хвилин) «перебити» як мінімум на один крок аукціону найбільшу закриту цінову пропозиція «суперника »і запропонувати свою останню ціну («best and final»). Тільки за цієї умови він буде визнаний переможцем. В іншому випадку переможцем аукціону визнається учасник, який запропонував найбільшу ціну за лот на етапі подачі закритих цінових пропозицій. Якщо закриті цінові пропозиції відсутні, то переможцем вважається учасник, який зробив ставку і зупинив автоматичне покрокове зниження ціни.

На відміну від англійських аукціонів (так званих English Forward), де учасники поступово підвищують ціну своєї пропозиції, голландські аукціони (Dutch auction) працюють з пониженням ціни. Під час аукціону ціна автоматично знижується, поки хтось з учасників це зниження не зупинить. Це означає, що він готовий купити лот за цю суму. Голландський аукціон не є краще або гірше ніж інші моделі аукціонів. Він просто більш ефективний для певного типу активів. В першу чергу, до тих, за якими важко визначити ринкову ціну – цю ціну визначають учасники. Очевидно, що, різні моделі  проведення аукціонів призводять до різних результатів корисності для держави. Існує велика кількість  фундаментальних економічних досліджень, присвячених теорії прийняття рішень, зокрема поведінці економічних агентів під час аукціонів. В даному випадку ми розглянемо так званий Парадокс Аллє.

Парадокс демонструє неможливість застосування теорії максимізації корисності в реальних умовах ризику і невизначеності. Автор з позицій математики, тлумачить, що справжній агент, який веде себе раціонально, не максимізує очікувану корисність, та намагається здобути абсолютну надійність.

Лауерат Нобелівсьекої премії, французький економіст Моріс Аллє

 

Сам Алле (громадянин Французької республіки) провів психологічний експеримент, описав та отримав парадоксальні результати. Індивідам пропонували вибирати по одному з двох пар ризикованних рішень. У першому випадку у ситуаціях є 100% впевненість у виграші в 1 мільйон франків, а в ситуації B є 10% вірогідность виграшу в 5 мільйонів франків, 89% – в 1 мільйон франків і 1% – не виграти нічого. В другому випадку, коли індивідам пропонують зробити вибір між ситуацією C і D – у ситуації C встановлено 10% ймовірність виграти в 5 мільйонів франків і 90%, не виграючи нічого, а в ситуації D 11% можливість виграти 1 мільйон франків і 89% – не отримати виграшу взагалі. Алле встановив, що значна більшість індивідів  в цих умовах обере ситуацію A в першій парі та ситуацію C у другій. Цей результат сприймався  як парадоксальний. У рамках суттєво існуючих гіпотез, індивід, який обрав ситуацію А в першому парі, мав  вибрати ситуацію Д у другому парі, а той, хто обрав В, мав  у другому парі віддати перевагу вибору С. Алле математично точно прояснив цей парадокс. Его основний висновок наголошував, що раціонально діючий агент віддає перевагу універсальній надійності.

Не будемо перевантажувати наших читачів розрахунками, зупинимося лише на тому, що запропонована французьким економістом модель була одним з аргументів для впровадження «голандців» при проведенні IPO та розрахунку ціни акцій, чому присвячено багато наукових робіт, зокрема професора університету Мічігану Дайсуке Накадзіми, якою ми користувалися при написанні цього матеріалу.

«Голландьскі» аукціони є цікавим та дієвим інструментом продажу так званих дістрес-активів, як то прострочені кредитні забов’язання або неліквідна нерухомість,  об’єктивну оцінку  якої важко провести. Іншою проблемою, яку вирішують такий тип аукціонів є швидкість реалізації активів. Так, необхідно згадати про практику реалізації вантажних напіввагонів та вагонів-зерновозів за допомогою «голандських» аукціонів, запроваджену Укрзалізницею минулого року. Тоді це вирішило проблему тіньового обігу та запровадило чіткі часові рамки реалізації продукту. Але ми все ж таки говоримо про надра та критичну галузь для економіки країни, проекти, які мають приносити максимальну користь державі, стати центром тяжіння для соціально-відповідальних інвесторів. Чи правильним та справедливим є розіграш таких родовищ на аукціонах, де вони можуть втратити до 80% власної ціни? Питання дискутивне, тому Асоціація залишає його для відкритого обговорення.

Георгій Попов

Поділитися на facebook
Facebook
Поділитися на twitter
Twitter
Поділитися на linkedin
LinkedIn

Схожі записи

6-та Міжнародна виставка машин, обладнання та технологій для гірничодобувної, вугільної та будівельної промисловості MiningWorld Ukraine 2021

Надрокористування важко уявити без кооперації та впровадження інноваційних технологій. Для того, щоби бути успішними та сучасними, промисловцям вкрай важливо залишатися

Читати далі

Контрабанда бурштину, зарплати «Метінвесту», розсекречення копалин | Про Надра. News. #20

🔸 Викриття міжнародної банди бурштинових контрабандистів 🔸 Розсекречення запасів стратегічно важливих копалин 🔸 Перша автівка на водневому паливі в Україні Події,

Читати далі