Звіт Асоціації за 2021 рік та цілі 2022

Команда Національної асоціації добувної промисловості України розвиває зв’язки з громадськістю та популяризує добувну галузь, говорячи про здобутки та проблеми, а також пропонує шляхи для їх розв’язання.  Нашій Асоціації вже 2 роки, і за 2021-й, що минає, ми вкотре мали чимало нових досягнень:

 • нагадаємо, що ще від заснування Асоціації ми увійшли до кола співавторів оновленого Кодексу про надра. Ми запропонували підтримку діючих виробників, державної геологорозвідки, скасували 5 застарілих дозволів та погоджень, осучаснили «правила гри» у добувному бізнесі. За оцінками, це зменшить витрати загалом для одного великого та середнього надрокористувача до 50 млн. грн, і 2-3 млн. грн – для малого. І в 2021 році новий Кодекс нам вже вдалося провести через стадії громадського обговорення і попередньо розглянути на урядовому комітеті. Детальніше – за посиланням:
 • НАДПУ на чолі з виконавчою директоркою Ксенією Оринчак у 2021 році увійшла до Громадської ради Держгеонадр, аби реально бути в процесі суспільного контролю за діями держави у надрокористуванні. А також, для участі і у створенні політики у цій сфері, – її включено і до Громадської ради Міндовкілля. Між іншим, у ній Асоціація – єдиний інститут громадянського суспільства з добувної галузі. Детальніше – за посиланням:
 • ми довели необхідність нарешті скасувати збір за продовження спецдозволу на новий строк, і народні обранці нас почули. Ця пропозиція створена юридичним відділом і вже впроваджена в законопроєкт №4187, тож чекаємо невдовзі на його ухвалення, що заощадить для надрокористувача в середньому від 500 тис. до 50 млн грн (залежно від копалини та кількості запасів). Детальніше – за посиланням:
 • ми ініціювали скасування грифу «таємно» на даних про корисні копалини, якими Україна може реально зацікавити інвесторів – і вже отримали старт цього процесу і підтримку у рішенні РНБО від 19.03.2021. Детальніше – за посиланням:
 • НАДПУ підтримує щоденну комунікацію з посадовцями, депутатським корпусом, торгово-промисловими палатами, інвестиційними компаніями, і за 2021 рік ми значно розширили свої партнерські та ділові зв’язки, особливо міжнародні: налагоджено постійну особисту комунікацію з Британською та Канадсько-українською торговими палатами, економічними відділами посольств США та країн Європи.
 • Асоціація увійшла до ERMA (Європейського сировинного альянсу) та постійно співпрацює з ЄС у сфері критичної сировини – адже лише за 2021 рік до Асоціації приєдналися відразу дві унікальні українські компанії-розробники родовищ рідкісних металів. Нами налагоджено постійну особисту комунікацію з керівниками проєктів, що фінансуються європейською стороною, спільно з представництвом ЄС організовано семінари для українського добувного бізнесу і проведено консультації щодо посилення громадянського суспільства. Детальніше – за посиланням:
 • Команда Асоціації завжди радо відгукується на запрошення журналістів, щоби прокоментувати ситуацію у добувній галузі. Цього року ми потрапили в об’єктив телеканалів «Україна 24», «Перший діловий», в ефір радіостанції Богуслав FM на програму “Приходьте, поговоримо” , на шпальти видання «Грушевського, 5»  інформаційних ресурсів Nadra INFO, Nagolos.ua, Metallurgprom.org тощо;
 • крім того, Ксенія Оринчак власними експертними виступами, авторськими аналітичними матеріалами та інтерв’ю налагодила постійну медіавпізнаваність Асоціації та присутність у інформаційному просторі. Крім того, вона також веде власну колонку на Бізнес.Цензорі, і з найяскравішими текстами за 2021 рік пропонуємо ознайомитися за посиланнями:
 • Як 5G допомагає розвивати гірничу промисловість
 • Чому в Україні немає видобутку міді, кобальту і нікелю
 • Що відбувається з нафтою на світових ринках
 • Асоціація у 2021 році була присутня на понад сотні зустрічей, конференцій, «круглих» столів, не лише в Україні, а і за кордоном – так, виконавча директорка Ксенія Оринчак взяла участь у 13 конференції з видобутку та постачанню літію у Лас-Вегасі 20-22 вересня в рамках Fastmarkets Lithium Supply та презентувала можливості щодо інвестування у критичну сировину європейськими партнерами під час міжнародного форуму «Польсько-Українські дні бізнесу». Також 08 червня Ксенія Оринчак модерувала дискусійну панель «Екологія» на Всеукраїнському форумі «Україна 30».
 • нагадаємо, що Асоціація вперше за всі 30 років незалежності України презентувала своєрідний аудит стану надр та сформувала конкретні кроки з нарощування видобутку – це увійшло у нашу власну аналітичну «Дорожню карту інтенсифікації добувної галузі». У 2021 році ми видали її друком і поширили серед державних органів та бізнес-об’єднань, іноземних посольств, популяризуючи українські надра.
 • у 2021 році ми вперше створили методику оцінки впливу на довкілля у надрокористуванні – ця процедура доволі нова, і для добувного бізнесу нарешті стане менше «білих плям» у її проведенні. Невдовзі буде фіналізовано цю роботу, і методику буде впроваджено наказом Міндовкілля. Детальніше – за посиланням.
 • Асоціація підписала меморандум про співпрацю з «Українською геологічною компанією» – провідним державним підприємством у сфері геологорозвідки та інжинірингу. Це вже 4 меморандум, що укладений Асоціацією, і сприяє її зв’язкам у добувній сфері.
 • лише за 2021 рік ми випустили 174 аналітичні статті, записки та «дорожні карти» для галузі. Наша кожна пропозиція та коментар є результатом злагодженої роботи всієї команди. Ми уважно стежимо за всіма трендами галузі та на ринках, а це є запорукою і якісної нормотворчої роботи.
 • наша команда щоденно реагує на події у надрокористуванні, і наші публічні позиції та законотворчі ініціативи з покращення умов для добувного бізнесу за 2021 рік лягли в основу понад 350 листів, звернень та запитів до державних органів.
 • врешті-решт, ми стали єдиною бізнес-асоціацією, що, крім публічної діяльності, створює ще й унікальний відеопродукт і популяризує нашу галузь. Минулого року ми першими в Україні запустили відеоновини у сфері надрокористування і з сотні переглядів досягли позначки у 771 тисячу у 46 країнах світу. Новини з найбільшою кількістю переглядів пропонуємо подивитися і вам:

https://www.youtube.com/watch?v=wvkbwToPrak

https://www.youtube.com/watch?v=kaftaZbqZuw

https://www.youtube.com/watch?v=R5KiUohN8Zk&t=41s

https://www.youtube.com/watch?v=4ZkOKJl47sQ

– окрім щотижневих новин Асоціація знімала тематичні фільми про надра в Україні. Найбільшу кількість переглядів має фільм про титан (457,3 тисяч: 380 тис. на YouTube та 77,3 тис. – у Facebook):

*           *         *

Отже, протягом 2021 року наша команда плідно працювала для того, щоби добувна галузь приносила прибуток і державі, і надрокористувачам. Звісно, наступного року продовжуватимемо робити це, тому час ставити нову мету. Що саме Асоціація готує у 2022 році?

 1. Ми продовжимо роботу над законопроєктом №4187 і новим Кодексом про надра – ці ключові проєкти здатні швидко змінити ситуацію у добувній сфері. Ми активно працюватимемо з Урядом та парламентськими комітетами, депутатським корпусом, публічно просуватимемо давно назрілі реформи у надрокористуванні.
 2. Наша чергова ціль – допомогти нарешті тим надрокористувачам, хто, отримавши спецдозвіл за великі кошти, не може отримати земельну ділянку і не бачить жодної підтримки чи гарантій від держави. Асоціація виступить за законодавчі зміни для гарантування державою надання землі протягом одного року, або ж – повної компенсації та індексації сплачених за спецдозвіл коштів.
 3. Маємо на меті бути почутими у законотворчих колах і у новому році порушити питання перегляду фіскального режиму, введеного внаслідок прийняття законопроєкту № 5600.
 4. Запропонуємо розширити перелік пільг для значних інвестиційних проєктів у сфері видобутку та переробки корисних копалин за законом № 3760 (т. зв. про «інвест-нянь»), бо це на сьогодні діє для всіх інших галузей.
 5. Фіналізуємо і впровадимо в реальну роботу Методичні рекомендації з ОВД при видобутку корисних копалин.
 6. Доопрацюємо разом з іншими експертами робочої групи проєкт Закону України «Про відходи видобувної промисловості», ініційований Міністерством довкілля – аби передбачені ним обов’язки і фінансове забезпечення були прийнятними для добувної індустрії.
 7. Супроводимо давно назрілі реформи у галузі: впровадження захищеного спецфонду фінансування та принципу first come – first served – для нарощування обсягів державної та приватної геологорозвідки, впровадження міжнародних стандартів оцінки запасів та зняття грифів секретності з відомостей про запаси корисних копалин тощо.
 8. Продовжимо працювати з ЕRМА, комунікувати з міжнародними інвесторами в українську критичну сировину і повні виробничі цикли з її видобутку та переробки.

Це лише частина наших великих планів, але окремо зазначимо, що у 2022 році Асоціація планує реалізувати ще один великий інформаційно-популярний проєкт – промоушн потенціалу у надрокористуванні кожного регіону України. Це включатиме робочі поїздки спільно з представниками центральної влади, зустрічі з органами місцевого самоврядування, представниками місцевих громад та добувного бізнесу, зйомки відеофільмів з популяризацією перспективних родовищ і добувних компаній у регіонах, їх промоція, переклад, максимальне поширення у соцмережах тощо, – аби максимально висвітлити, як, власне, нашим громадянам, так і інвесторам, який величезний добувний потенціал має наша країна.

 

Поділитися на facebook
Facebook
Поділитися на twitter
Twitter
Поділитися на linkedin
LinkedIn

Схожі записи

Голова Ради директорів «Металоінвесту» пішов з життя у віці 52 років

Причиною смерті могла бути двостороння пневмонія Андрій Варичев, генеральний директор російської гірничометалургійної компанії «Металоінвест», помер у понеділок у віці 52

Читати далі

“За продовження спеціальних дозволів на користування надрами збір не справлятиметься”, – депутати усунули дискримінаційну норму із законопроєкту

Профільний комітет Верховної ради виключив із законопроєкту №4187 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підтримки розвитку вітчизняних

Читати далі

Асоціація підтримує проєкт методичних підходів щодо сумісності міжнародних стандартів у добувній промисловості

10 лютого 2021 року в ДКЗ відбулось обговорення попереднього проєкту Методичних підходів щодо сумісності (зіставлення) Класифікаційної Системи шаблону «CRIRSCO» до ГЕО запасів і

Читати далі