Держава та бізнес не можуть дійти згоди стосовно проєкту нового Кодексу України про надра

Держава та бізнес не можуть дійти згоди стосовно проєкту нового Кодексу України про надра.

Ми незмінно виступаємо за реформування законодавства про надра – чинний Кодекс давно потребує перегляду та впровадження кращих європейських практик. Наша Асоціація навіть була членом Робочої групи з розробки нового Кодексу при Міндовкілля, і нам спільно з українськими та європейськими експертами вдалося створити сучасний документ, що докорінно реформує галузь та зменшить навантаження на добувний бізнес.

На жаль, сьогодні держава власними діями може знівелювати позитивні зрушення у сфері, адже до готового проєкту наразі вмонтовано кілька нових положень, що можуть лише зашкодити та навпаки посилити втручання держави у бізнес. Таким чином усі корисні напрацювання у новому Кодексі можуть бути заблоковані.

Що ж саме з вищезгаданого пропонується в рамках Кодексу:

  • забороняється продовження дії спецдозволу на видобування стратегічних копалин. Це найнебезпечніша норма, що знищить стимул до нарощування виробництва. Адже надалі спецдозвіл не буде продовжено, підприємство не матиме сировини та змушене буде зачинитися. То навіщо тоді будувати чи модернізувати ГЗК, ГМК, який навіть не встигне вийти на рівень самоокупності і не зможе продовжити видобуток? Надрокористувачі волітимуть краще не розпочинати ризикований бізнес, ніж опинитися у борговій ямі.
  • інтегрований об’єкт надрокористування (комплекс з повним виробничим циклом) може отримати спецдозвіл без аукціону для видобування, але лише критичної сировини. Тут варто удосконалити норму, адже критичність сировини в тому, що вона в Україні практично не видобувається, тому таке стимулювання повного циклу виробництва матиме незначне коло суб’єктів. Україні варто реально простимулювати національного виробника – не лише критичної, а й стратегічної сировини, адже це – наша перспектива у глобальній економіці;
  • Держгеонадра зможуть самостійно, без звернення до суду, зупиняти спецдозвіл, якщо надрокористувач «без поважних причин» не приступив до користування надрами, а також анулювати спецдозвіл. Не секрет, що нечіткий термін «без поважних причин» зможе корупційно трактуватися посадовцями на власний розсуд, а виключення незалежної судової системи з контролю за надрами не лише зашкодить галузі, а й звузить конституційні права на змагальність і судовий захист та розподіл повноважень між гілками влади, адже сьогодні такі дії Держгеонадр вчиняються якраз через судові рішення;
  • держава вводить обов’язок надрокористувача – здійснювати збагачення та переробку стратегічних копалин лише в Україні. Це фактично примус для регулювання економічних відносин, який не стимулюватиме надрокористувача до повного циклу виробництва, а навпаки втручатиметься у його проєктні та економічні рішення.
  • надрокористувач може передати свій дозвіл іншій юрособі, якщо її утворено шляхом виділу з надрокористувача і у її капіталі надрокристувачеві належить не менше 50%. Знову отримаємо ситуацію, схожу з діючим урядовим Порядком надання спецдозволів на надра № 615. Та є одне але – ця норма у Порядку 615 не діє, адже численні правові колізії та неузгоджені зміни у законах блокують її. Маємо шанс змінити це у новому Кодексі і замість непрацюючої вимоги саме виділу юрсооби дозволити просто бути її учасником.

Саме добувна галузь є однією з найбільш вигідних для держави, бо левова частка коштів надходить звідси. Але як зробити так, щоби все ж був діалог між бізнесом та владою? Можливо, варто задуматися про реальні стимули для надрокористувача, а не їх фактичні обмеження? Як на український ринок прийде іноземний інвестор, не вбачаючи перспективи?

Вкотре закликаємо державу до діалогу! НАДПУ готова до всілякої співпраці, щоби новий Кодекс про надра справді запрацював на користь людей.

Поділитися на facebook
Facebook
Поділитися на twitter
Twitter
Поділитися на linkedin
LinkedIn

Схожі записи

Cleveland-Cliffs призупиняє роботи з видобутку залізної руди на двох об’єктах

Найбільший американський виробник ЗРС зіткнувся з проблемами в реалізації власної продукції Американська компанія Cleveland-Cliffs  в четвер заявила про тимчасове призупинення

Читати далі