Добувна промисловість 2020: ентузіазм та мудрість. Головне з дослідження PriceWaterhouseCoopers

«Велика четвірка» аудиторських компаній регулярно публікує річні звіти, в яких  фундаментально аналізується глобальний сировинний ринок. Нещодавно PriceWaterhouseCoopers (PWC) випустили свій аналітичний матеріал, в якому розглянули вплив пандемії коронавірусу на діяльність Топ-40  видобувних компаній світу. Звіт інтернаціональною командою підготували 16 співробітників PWC, які репрезентують головні регіони світового майнінгу. Національна асоціація добувної промисловості України наводить короткий огляд  найцікавіших частин аналітики «коронавірусного року»: аналогічні за впливом кризи відбувались в сучасній історії лише двічі, вважають аналітики – у 1944 під час Другої світової війни та після глобальної рецесії 2009 року.

Фінанси

Аудиторська компанія прогнозує рівень доходів Топ-40 на рівні $200 млрд, а  EBITDA цих компаній продемонструє незначне падіння до приблизно $150 млрд. Пандемія значним чином відіб’ється на готовності перенаправляти свій cash flow (попередній показник на думку PWC буде дорівнювати $73 млрд) в капітальні інвестиції, тому їх сума не перевищить показник в $60 млрд. Загальні виплати утримувачам акцій будуть дорівнювати $56 млрд. На підтримання стабільності вже спрямували: Vale ($5 млрд), Agnico Eagle ($1млрд) та Kinross ($0.8млрд).

Графік комплексних фінансових показників 40 найбільших добувних компаній світу. Джерело: PWC

Соціальна відповідальність

На  важливості другого пункту для сучасного надрокористування ми вже зупинялися в наших попередніх матеріалах. Міжнародні аудитори змогли розробити методику для формування рейтингу компаній-лідерів в цьому напрямку. Так лише 28% з 40 провідних компаній публічно оголосили про свої цілі в ESG, регулярно звітують про них та прив’язала показники KPI (key performance index) власного топ-менеджменту до їх виконання. Саме ці три принципи стали головними при формуванні цього списку. Цікаво, що значну частину з 11 компаній, що в своїй діяльності відповідали цим принципам, становили агенти з диверсифікованою продукцією. Такий факт в зайвий раз підкреслює, наскільки гнучкими та готовими до диверсифікації мають бути сучасні надрокористувачі, які прагнуть довіри з боку інвесторів. При цьому аналітики PWC роблять висновки, що настав час розробки уніфікованого для всіх галузей стандарту ESG, який мав би на меті дисциплінувати добувачів та спростити процедуру аудиту. В цьому контексті вони згадують історію створення єдиного австралійського стандарту оцінки корисних копалин  JORC (про нього ми писали раніше – посилання), що є доволі влучним прикладом, адже процедура оцінки за ним містить заповнення єдиної форми з умов праці та охорони здоров’я робітників.

 

 

Рейтинг компаній за рівнем капіталізації. Джерело: S&P

Кібербезпека.

Пандемія внесла значні зміни в порядок функціонування звичних для галузі інфраструктурних та виробничих ланцюжків, а найуспішніше їх вирішили компанії, які інвестували в автоматизацію та мобільність власного персоналу. Автономні потяги та кар’єрні самоскиди, програмне забезпечення обладнання зі збагачення гірських порід ‒ і це ще не весь список рішень, які вже активно впроваджуються в галузі. Розвиток Інтернету речей змушує керівників бізнесу активніше розглядати заходи із кібербезпеки як головну складову інвестицій в оновлення матеріальні засоби. PriceWaterhouseCoopers провели глобальне опитування серед виконавчих директорів добувних компаній. Лише 12% топ-менеджерів компаній, які займаються видобутком металів, висловили занепокоєння загрозами кібератак, в той самий час 32% CEO  з енергетичної галузі оцінили дану загрозу як серйозну. Зрозуміло, що відсутність стратегій з кібербезпеки у добувної компанії робить її надзвичайно залежною від того, хто надає послуги з кібербезпеки (ринок доволі монополізований, а це підвищить і без того непередбачувані  операційні) витрати та незахищеною від порушень в операційній роботі. Саме тому аудитори радять задуматися над інвестиціями у власні центри розробки таких програмних продуктів.

 

Загальна схема впливу кібератак на виробничі процеси добувної компанії. Джерело: PWC

Злиття та поглинання

Ще одним цікавим пунктом цьогорічного звіту став огляд та прогнозування у сфері M&A (mergers and acquisitions) – зливань та поглинань. PWC зазначає, що нинішні умови для ведення бізнесу та тривога серед акціонерів змушує компанії вести дуже дисципліновану інвестиційну політику, ніж роками раніше (слово «політика» в цьому випадку є набагато доречнішим за нейтральне кліше «стратегія»). Так в 2020 році здійснено 3 великих M&A загальною сумою на $5,3 млрд, а в  докризовий 2019 було проведено 5 угод на суму $20,3 млрд, серед яких найбільшою стало поглинання Goldcorp Inc з боку Newmont за $13,1 млрд. Чотири з них були транснаціональним та представляли галузь видобутку золота. Двома факторами зниження активності експерти називають бажання компаній зберегти необхідну кількість грошової ліквідності в складних умовах, а також обмеження в пересуванні між державами, що просто механічно ускладнює всю процедуру об’єднання компаній та переговорів з цього приводу.

 

Угоди з M&A в добувній промисловості. Джерело: PWC

 

Також аналітики PWC виділяють кілька головних трендів, які будуть впливати на добувну промисловість. Передусім – це темпи зростання економіки КНР, яка виявилася рятівним кругом для багатьох компаній, що змогли спрямувати туди більшість своєї продукції та підвищений попит на золото, яке стало єдиним металом, обсяги видобутку якого зросли за останнє півріччя (+ 10 пунктів індексі). Також аудитори звертають увагу на потенціал залізорудного ринку Індії, яка після показників зростання ВВП на 1,4% в 2021 році має вирости в 2021 на 7,4.

НАДПУ переконана, що висока інформованість та зацікавленість  щодо реального стану речей в добувній галузі стане гарним підґрунтям для проведення ефективних реформ в нашій країні, тому ми і далі продовжимо ознайомлювати з найважливішими новинами в цій сфері.

Георгій Попов

Поділитися на facebook
Facebook
Поділитися на twitter
Twitter
Поділитися на linkedin
LinkedIn

Схожі записи