Екологічні зміни в добувній галузі

Цей пленарний тиждень у Верховній Раді відзначився бурхливим обговоренням законопроекту № 4165 «Про запобігання, зменшення та контроль промислового забруднення». Безперечно, сам факт того, що промислова екологічна політика в Україні поступово стає предметом широкої громадської та експертної дискусії не може не тішити. Проте не секрет, що нас важко назвати лідером в імплементації цієї складової ESG-стратегій. І так можна сказати як про державу, так і про бізнес. Органи влади поки не можуть створити повноцінне та комфортне середовище для переходу підприємств на режим роботи з мінімальними викидами. Своєю чергою приватні гравці збентежені туманним майбутнім. Саме тому в цьому матеріалі експерти нашої Асоціації намагалися розібратися, який міжнародний досвід «відмови від викидів» можуть застосувати наші надрокористувачі. 
 

Мейнстримом у справі соціальної відповідальності останніх років для всіх представників добувної галузі стало анонсування великих інвестицій в створення екологічного виробництва. Можна зрозуміти зацікавленість цим трендом з боку топменеджменту найбільших світових компаній,  акції яких розміщені на фондових біржах Лондону та Нью-Йорку, нове покоління біржових гравців не готове інвестувати в «застарілий та репутаційно сумнівний бізнес». Але водночас необхідно розуміти, що зелені технології можуть принести в галузь не тільки піар та безпеку від критики екоактивістів, а й технологічний прогрес та скорочення операційних видатків. Національна асоціація добувної промисловості проаналізувала найактуальніші тенденції в галузі, які вже сьогодні змінюють звичний для нас спосіб життя та ведення підприємницької діяльності.

Минулий рік став по-справжньому складним для глобальних видобувних компаній. І причиною цього стала не тільки волатильність цін на основні сировинні позиції, а й тиск з боку екоактивістів. Якщо раніше він асоціювався з подеякими акціями екологічних організацій, приправлених маргінальними вчинками екологів, то зараз він почав інституційно оформлюватися на законодавчому рівні деяких країн та наддержавних утворень, як ЄС.

Співдружність анонсувала проєкт «Європейського зеленого курсу» (European green deal) в грудні минулого року, відразу після вступу на посаду нової глави Єврокомісії — Урсули фон дер Ляйен. Його головна мета — зробити економіку ЄС кліматично нейтральною до 2050 року. Програма передбачає, що викиди парникових газів, тобто СО2, від промисловості ЄС радикально знизяться (бажано до нуля) або будуть компенсуватися поглинальною здатністю європейських лісів і ґрунтів, а також капітальними вкладеннями в проєкт, що дозволяють знижувати викиди СО2.

Щоб досягти цієї мети, Євросоюз має намір розбудовувати дороги, міняти енергетичну систему, норми будівництва, переглядати пріоритети інвестиційної політики, зберігати біологічне різноманіття на своїй території і усувати соціальну нерівність — по суті, боротися за все хороше проти всього поганого. Наполягаючи на «зеленому курсі», ЄС прагне стати світовим лідером у боротьбі зі змінами клімату та підштовхнути інші країни до більш активних дій в рамках Паризької угоди.

Таке завзяття Європа демонструє на тлі того, що США взагалі вийшли з цієї угоди, Російська Федерація нарощує плани з освоєння вугільних і нафтових родовищ, а Китай і Індія проводять досить слабку природоохоронну політику. На ці чотири країни в сумі припадає більш ніж половина світових викидів парникових газів, в той час, як на весь ЄС — трохи понад 10%.

«Зелений курс» часто критикують через таке співвідношення, адже навіть якщо ЄС стане кліматично нейтральним до 2050 року, то це не врятує планету — зникне лише 10% викидів. Проте Євросоюз наполягає на своєму рішенні. За словами заступника директора з кліматичних дій Єврокомісії Клари де ла Торре, всі політичні та економічні рішення в ЄС вже приймаються виходячи з цілей «зеленого курсу», в тому числі анонсований на початку липня план відновлення європейської економіки після пандемії. Сумарний обсяг плану може досягти 1,85 трлн євро.

Візуалізація кількісного впливу нового екологічного податку ЄС на промислові сектори. Джерело: Євростат та Бостонська консалтингова група.

Відносна бездіяльність України в питаннях клімату може привести до нових проблем у відносинах з усе більш стурбованим екологією Євросоюзом. Наприклад, «зелений курс» передбачає введення вуглецевого податку на імпорт в ЄС (EU carbon border tax), що турбує наших експортерів, які й так модернізують власне виробництво до відповідних стандартів лише за рахунок власних операційних коштів та комерційних кредитів від банків. Методика розрахунку цього податку поки точно не визначена, але теоретично його розмір буде залежати від величини викидів при виробництві того чи іншого товару. Припустимо, для перероблювання нафти потрібна енергія, а надходить вона від вугільних станцій, які є емітентами СО2.

Гіганти залізорудної галузі: австралійські Rio Tinto, BHP Pilliton, Fortescue Metals, шведська LKAB та американська Cliffs у своїх річних звітах заявляли про готовність імплементації планів із досягнення нульового рівня викидів до 2030-2055 рр. Лідером тут безперечно став топменеджмент Ріо Тінто, який анонсували вливання розміром в $1 млрд протягом наступних 5 років. Такі інвестиції є частиною трьохрівневого плану, прийнятого провідними австралійськими компаніями. Першою «сходинкою» плану є поступова відмова від добування енергетичного вугілля та одночасний перехід спочатку на природний газ, а потім на відновлювальні джерела в процесі виробництва електроенергії для забезпечення роботи кар’єрів та шахт.

Симптоматичним прикладом є епопея навколо виходу BHP зі світової асоціації добувачів вугілля (World coal Association). Фактично компанія була змушена покинути асоціацію через тиск з боку громадськості та чиновників, які загрожували виключенням компанії з Торгівельної палати сполучених штатів в разі неприйняття плану імплементації Паризької кліматичної угоди. Другий етап передбачає адаптацію всіх логістичних ланцюжків компаній добувної галузі під нові стандарти. Одним з технологічних рішень для цього кроку може слугувати заправка великих балкерів BHP Pilliton за допомогою скрапленого природного газу (LNG), що скоротить викиди оксиду нітрогену та оксиду сульфуру до нульових значень. Сюди можна включити переоснащення торгівельних флотилій та залізничного транспорту.

Останній, третій, етап є найбільш складним та неоднозначним. Він передбачає зобов’язання кінцевих споживачів, тобто виробників сталі та чавуну, вести повністю безвуглецеву діяльність. І попри те, що у 2018 році Rio Tinto уклала угоду з найбільшим китайським концерном Baowoo Steel, про виконання цієї частини Угоди, керівництво австралійського холдингу доволі скептично ставиться до перспектив реалізації такої угоди. Причиною називають саме інертність металургів у впровадженні реформ, їх технічну складність і неможливість проводити постійний моніторинг виробничої діяльності споживача руди.

Ще одним важливим аспектом діяльності зі зменшення викидів є технічне переоснащення добувних виробництв. Так Fortescue Metals вже оголошували про можливість поступової заміни дизельних кар’єрних самоскидів Caterpillar на аналоги з електричними та водневими двигунами, а також впровадження безпілотної системи цих багатотонних гігантів. Ця система побудована на основі технологій штучного інтелекту (AI), яка дозволить розраховувати рівень споживання пального та викидів в атмосферу і вибудовувати найбільш екологічні та економічні алгоритми роботи.

Автономні Кар’єрні самоскида компанії Caterpillar на руднику хабу Чічестер компанії Fortescue, Західна Австралія. Вони використовують фірмову розробку в напрямку штучного інтелекту (ШІ) – Mine star. Джерело: International Mining.

В цьому контексті треба згадати про інноваційні розробки одного з найбільших виробників гірничотехнічного обладнання Atlas Copco Mining & Rock Excavation. Компанія розробила повністю автономний завантажувач на електричній тязі, здатний автономно виконувати завдання будь-якої складності протягом 4 годин, а повна зарядка батареї здійснюється за 2,5 години. При цьому конструкційно передбачена можливість швидкої заміни блоку батарей за 10 хвилин. Цей продукт є дуже привабливим для компаній, які ведуть свої розробки підземним шляхом, адже цей завантажувач є на 80% тихішим у порівнянні з дизельними попередниками. Також завантажувач не виділяє таку кількість тепла, що значно покращить комфортабельність роботи шахтарів під землею та підвищить стандарти охорони праці.

За екологічними змінами в добувній галузі намагається не відставати підприємства наступного виробничого етапу – перероблювання сировини. Вважається, що до 2050 року, більшість підприємств зможуть перейти на виробництво металу з використанням водневої енергії. Деякі компанії вже пропонують послуги з імплементації водневих технологій на етапі виробництва та збагачення залізорудних котунів.

Підсумовуючи, можна зазначити, що «зелена» складова превалює в R&D діяльності компаній добувного сектору. І хоча цей напрямок так швидко набув актуальності через політичні тиски, перспективні розробки компаній демонструють великий потенціал для зменшення операційних витрат та покращень умов праці.

Георгій Попов, аналітик Асоціації

Поділитися на facebook
Facebook
Поділитися на twitter
Twitter
Поділитися на linkedin
LinkedIn

Схожі записи

ДАЙДЖЕСТ НОВИН ПРО НАДРА

Загальносвітова тенденція переходу до безвуглецевої енергетики провокує попит на “battery elements”, видобуток та перероблення яких несе значні екологічні ризики. А

Читати далі

Вперше в Україні презентовано Дорожню карту розвитку добувної галузі

Національна асоціація добувної промисловості України презентувала дорожню карту розвитку галузі, яка дозволить вивести нашу державу в світові лідери та забезпечити

Читати далі

Рада підтримала українських гірників, карта надр, здобутки «Метінвесту» | Про Надра. News #29

🔸 Що передбачає законопроєкт про підтримку українських надрокористувачів 🔸 Нарешті стала загальнодоступною Карта спеціальних дозволів на користування надрами 🔸 15

Читати далі