10 червня 2020 року НАДПУ звернулася до Тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради України з питань захисту прав інвесторів, до Комітету ВРУ з питань екологічної політики та природокористування, а також до Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики з проханням відтермінувати зміни до Податкового кодексу України, які запроваджують різке підвищення рентних платежів для надрокористувачів.

«У представників добувної промисловості, від імені котрих виступає Асоціація, – заявляє виконавчий директор НАДПУ Ксенія Оринчак, – викликав стурбованість пункт 252.20 статті 252 ПКУ, який з 23 травня 2020 року змінює ставки рентних плат для чорних металів (крім руд заліза), кольорових та легувальних металів з 5,00 до 6,25 %, а також для руди заліза – з 8,00 до 12%. Ми переконані, що підвищення податку за користування надрами сьогодні є невиправданим, оскільки здатне погіршити і без того підірвані кризою та пандемією фінансові показники гірничих підприємств. Адже цілком очевидним є те, що таке додаткове податкове навантаження може спричинити скорочення обсягів видобутку сировини, зменшить прибутки виробників, спровокує звільнення працівників, зменшення заробітних плат, відтак посилить соціальну напругу в регіонах».

НАДПУ вважає, що підвищенню податкових зобов’язань має передувати економічний аналіз стану ринку, який зазнає фіскальних змін. Не враховувати соціально-економічний стан у країні недалекоглядно.

«Економічна ситуація в Україні та світі негативно вплинула на гірничо-металургійну галузь, яка знаходиться в кризовому стані. За підсумками першого кварталу 2020 року падіння в промисловості склало 7,9%, в порівнянні з цим же періодом 2019 року, ці цифри є критичними», – наголошує Ксенія Оринчак.

Нагадаємо, за даними Держстату у І кварталі 2020 року видобуто 12,97 млн тонн агломерованих залізних руд та концентратів, що на 3,0% менше ніж у І кварталі 2019 року. За підсумками 2019 року в Україні виплавлено менше 21 млн тонн сталі, що на 1,2 % менше ніж в 2018 році. Виробництво сталі в 2019 році стало найнижчим за роки незалежності України. Для прикладу, у 2008 році було виплавлено 43 млн тонн.

2020 рік тільки погіршив ситуацію. Вітчизняні гірничо-металургійні компанії в травні 2020 року скоротили експорт руди та залізорудних концентратів на 17,7% в порівнянні з травнем минулого року – до 3,4 млн т. У грошовому вираженні експорт ЗРС впав на 29,2% щодо травня 2019 го – до $ 267,6 млн, про що  свідчать дані митної статистики. У порівнянні з квітнем 2020 року в травні експорт руди і залізорудних концентратів в грошовому вираженні впав на 25,8%, а в натуральному – на 19,6%.

При цьому підприємства ГМК продовжують забезпечувати близько 12 % ВВП України, експортують понад 80 % продукції власного виробництва, за рахунок чого забезпечують до 26 % експорту країни та ключове джерело валютних надходжень – 12,8 млрд $ в 2019 році.

ГМК – одна з ключових галузей економіки, яка є не тільки одним з найбільших платників податків України, а це близько 30 млрд.грн. в 2019 році, а ще й головним генератором розвитку регіонів в частині інвестування в соціальну інфраструктуру міст та забезпечення робочими місцями населення. На підприємствах ГМК України зайнято понад 190 тис. осіб.

У часи економічної кризи та нестабільності політичної системи металургійна галузь потребує підтримки з боку держави та податкових канікул, замість підвищення рентних платежів, вважають у НАДПУ.

Через нестабільну економічну ситуацію в країні та критичний стан галузі ризики для підприємств від підвищення рентних ставок можуть мати серйозні негативні наслідки. Тому Асоціація пропонує тимчасово встановити ставку рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин, визначенену пунктом 252.20 статті 252 ПКУ Кодексу: для чорних металів (крім залізної руди), кольорових та легувальних металів до 31 грудня 2021 року включно – у розмірі 5 відсотків, а для руд заліза до 31 грудня 2021 року включно – у розмірі 8 відсотків.

Рентні ставки для чорних металів (крім залізної руди) кольорових та легувальних металів у розмірі 6,25 %, а також для руди заліза у розмірі 11% та 12%, як це запропонували законодавці, доцільно застосовувати з 01 січня 2022 року. 

Видобувники вірять, що 2020 та 2021 роки за виваженої державної політики можуть стати роками виходу з кризи та підтримки для металургії та видобувної галузі в цілому.

Національна асоціація добувної промисловості України висловлює сподівання, що пропозиції надрокористувачів не залишаться поза увагою, а знайдуть своє відображення в законопроєкті про внесення змін до Податкового кодексу України.

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *