Іноземний досвід оподаткування добутку залізної руди. Як побудувати ефективні фіскальні інструменти?

Верховна Рада України зняла з розгляду законопроєкт №5600. Національна Асоціація Добувної Промисловості України схвалює це рішення, бо вищезазначений проєкт просто міг вбити галузь. Що передбачалося в його рамках та чому він міг так нашкодити? Критичними для галузі могли стати такі пункти:
  • підвищення податків на викиди в атмосферу та на скиди у водні об’єкти;
  • підвищення податків на розміщення малонебезпечних відходів добувної промисловості;
  • кардинальну зміну порядку нарахування ренти на видобування, шляхом запровадження конкретного коефіцієнту рентабельності гірничого підприємства;
  • підвищення ренти за використання надр, напряму не пов’язаних з видобуванням;
Які практики оподаткування головної експортної сировини України наша держава могла би запозичити у визнаних лідерів з видобутку?

Світовий ринок залізної руди є дуже консервативним та висококонкурентним. Понад 70% експорту ЗРС походить з двох країн – Австралії та Бразилії, які спрямовують основний масив власних постачань до головного споживача – Китаю. Пандемія коронавірусу лише поглибила цю істотну конкуренцію, адже наразі саме КНР є головною країною, яка нарощує масове споживання цієї сировини. Частка ренти в прибутку в Австралії, Бразилії, Канаді, Казахстані, Індії, Китаї становить 10,3%. А в Росії – всього 2,5%. В Україні в разі впровадження запропонованих змін до Податкового кодексу може досягнути 22%. В результаті добувати залізну руду в Україні буде майже вдесятеро дорожче, ніж в Росії. В Бразилії ставка становить 3,5%, в Китаї – від 1% до 6% ,в провінції Хебей, яка є лідером із видобутку – 3%, в Казахстані – 2,8%, в Росії – 4-8%. З метою аналізу найкращих урядових практик Національна асоціація добувної промисловості провела аналіз податкового законодавства трьох найбільших країн-конкурентів України: Австралії, Бразилії та Канади.

Слабкі сторони

Хоча Китай є найбільшим світовим споживачем ЗРС, але доцільність прив’язки рентної ставки до біржового показника ціни на Далянській торгівельній біржі доволі сумнівна. Цінам на сировину притаманна висока волатильність, особливо в умовах глобальної кризи та порушення виробничих ланцюжків в результаті карантинних заходів. Тому прив’язка рентної ставки до цього непередбачуваного показника буде дуже ризикованим кроком. Необхідно зазначити, що законотворці не врахували більших логістичних витрат під час перевезення української продукції до Піднебесної. Окрім того за даними податкової служби України вагому частку в структурі українського експорту складають постачання на металургійні комбінати Польщі (12,7%) та Чеської республіки (10,3%). Попит на вітчизняну руду з боку цих країн залежить від загального стану європейської економіки та підтримки промислової політики з боку керівних органів ЄС.

Еталонна Канада

У 2019 році Австралія експортувала залізної руди на $65,8 млрд, Бразилія – на 22,1 млрд , а Канада – майже на 5 млрд. В той самий час показник України склав 4 млрд. В усіх перерахованих країнах корпоративний податок на прибуток є головним джерелом для збору податків, що встановлює зрозумілу та прозору базу оподаткування, що також має різну ставку залежно від штату/федеральної землі. Так, найбільшу ренту ставку в Канаді має провінція Ньюфаундленд (лідер із видобутку ЗРС) – 15%, водночас розповсюдженою практикою є встановлення диференційованої шкали для компаній з різним рівнем чистого прибутку ( net profit). Таким чином стимулюється розвиток молодих компаній з невеликим рівнем доходу. Показовою в даному випадку є провінція Манітоба, де найнижчий рівень ренти зафіксований на рівні 10% для компаній з прибутком у $50 млн та 17% для компаній з прибутком в $105 млн. Таким чином уряд провінції намагається зберегти розумну податкову базу, залишив стимули для молодих компаній.

Австралійський досвід

Схожим за своєю сутністю є австралійський федеральний податок Minerals Resource Rent Tax (MRRT), що набув чинності у 2012 році та замінив попередній Resource Super Profit Tax (RSPT). Логіка моделювання бази оподаткування така сама – 320 найбільших гірничовидобувних компаній, які отримують «наддоходи» з видобутку вугілля та залізної руди сплачують 30% податок, який розраховується за багатоскладною формулою. В результаті ставка склала 22,5%, враховуючи так званий «ризик від видобування», який був визначений в 25% ( за формулою MRRT=30%(1-«ризик»). Як продемонструвала практика, уряд Австралії за допомогою цього податку зібрав менше 200 млн доларів, хоча попередня доходна частина складала $3 млрд. Локомотивом спротиву цьому податку виступила третя найбільша видобувна компанія Австралії – Fortescue Metals, яка подала скаргу до Конституційного суду. Позиція позивача базувалася на тому, що закон є дискримінаційним щодо штатів та порушує Мельбурнський принцип, згідно якого штати самі визначають ставки оподаткування, а також щодо штатів, які здійснюють субсидіювання добувної галузі. У 2014 році фінальний варіант закону отримав цілий перелік правок, згідно яких компанії отримували податкові знижки, якщо вони займаються імплементацією «зелених» технологій на власних виробничих потужностях, а також є соціально відповідальними та створюють програми професійної орієнтації молоді.

Ліберальна Бразилія

У Бразилії гірничодобувна промисловість знаходиться в тому ж режимі оподаткування, що й інші види діяльності. Видобувні та експлуатаційні роботи оподатковуються на рівні федерального уряду та штату. Однак існує також роялті ( та сама рента, що нас цікавить) , яка стягується за видобуток та з розвідку корисних копалин. Цей тип ренти називається Compensation for Exploitation of Mineral Resources (CFEM), а в деяких штатах, як, наприклад, в головному для галузі штаті Мінас – Жераїс, використовуються ще TFRM (Control, monitoring and supervision of research activities, mining,exploration and exploitation of mineral resources fee). CFEM розраховується від суми чистого доходу, отриманого від продажу мінерального продукту. Чистий дохід є результатом продажу мінерального продукт із вирахуванням інших комерційних податків, а також витрат на логістику та страхування. CFEM також використовується, коли сировина використовуються гірничими компаніями за умов подальшого виробництва, а не тільки за умов продажу. Саме це і обумовлює доволі лояльну рентну ставку, яка може слугувати стимулом для подальшого збагачення та переробки. У цьому контексті база розрахунку CFEM – це сума прямих і непрямих витрати, понесених до моменту утилізації видобутого мінералу. Нинішня ставка складає 3,5 % , хоча ще кілька років тому вона складала лише 2%. TRFM – податок штату, який застосовується у штаті Мінас-Жерайс, Пара, Амапа та Мато Гроссо-ду-Сул. Розрахунок TFRM встановлює фіксовану ставку виплат за видобуту тонни руди в бразильських реалах (BRL). Деякі типи корисних копалин не підлягають оподаткуванню. Як ми можемо побачити, бразильський кейс є найбільш відкритим для надрокористувачів та стимулює розвиток підприємств попри монопольне становище Vale.

Замість післямови

Наші головні конкуренти на ринку ЗРС є лідерами в галузі, де система оподаткування формувалася роками та переживала великий етап суспільних дискусій, діалогу з бізнесом, а також формування довгострокових експортних стратегій з боку держави. І саме стабільність та далекоглядність мають визначати податкову політику нашої держави на цьому складному ринку. Розуміння того, що процеси геологічної розвідки, видобутку та подальшого збагачення мають велику собівартість, тому для успішного розвитку бізнесу повинні існувати сталі «правила гри», а хаотичні зміни можуть залишити підприємства без прибутку, а відповідно і надходжень до бюджету.

Георгій Попов

Поділитися на facebook
Facebook
Поділитися на twitter
Twitter
Поділитися на linkedin
LinkedIn

Схожі записи

FMG вважає операційні можливості Порту Хедланд достатніми для нарощування експорту

Виконавча директорка підтвердила наміри наростити експорт з регіону Пілбара Карта існуючих та перспективних проектів Fortescue.Джерело: fmgl.com.au Виконавчий директор Fortescue Metals

Читати далі

ХТО НАСПРАВДІ РОЗБУДОВУВАВ ДОНБАС?

Сьогодні Російська Федерація прийшла в Україну «асвабаждать» Донбас, називаючи його «іконно» російською територією, яку вона (Росія), зробила великим індустріальним регіоном

Читати далі

Видобуток корисних копалин на Червоній планеті: як марсіанський екскаватор став уособленням науково-технічного потенціалу людства

Епоха побутових мрій про Космос знайшла своє втілення в рядках відомої пісні Володимира Висоцького про «улюблений місячний трактор. На щастя,

Читати далі