Коштовне каміння України

Коштовні камені України..Ви знали, що крім бурштину в нас є ще з майже півтисячі видів коштовних каменів. Якщо бути точнішим, у надрах України виявлено 420 покладів (родовищ, перспективних ділянок і рудопроявів) гемологічних матеріалів, які є сировиною для виготовлення виробів декоративно-прикладного мистецтва, вставок в ювелірні і біжутерійні прикраси, створення і поповнення колекцій різного призначення. Це – топаз, берил, кварц, бурштин, родоніт, онікс, яшма та інші [В.І. Панченко, В.В. Яковлєва. Мінерально-сировинна база гемологічних матеріалів України // Коштовне та декоративне каміння України. – № 2.-2015, С. 15-19]. 

Серед усіх цих покладів є родовища з запасами сировини промислових категорій (В+С12 – міжнародні коди класів 111, 121, 122). Це Волинське родовище кварцової сировини, топазу, берилу та колекційної сировини, Головинське, Федорівське та лабрадориту, Прилуцьке – родоніту, Кур’янівське і Нагорянське – пірофілітового сланцю, Калюсикське – мармурового оніксу, Бешуйське – гагату. Більшість з них в недалекому минулому були об’єктами видобування значних обсягів гемологічної сировини, яка перероблялась державними ювелірними і гранувальними фабриками, і приносила суттєві доходи до державного та місцевих бюджетів. 

Сьогодні Волинське родовище розробляється компанією Volyn Gem. Основними мінералами, що видобуваються є кварц з його різновидами, гірський кришталь, моріон, цитрин, димчастий кварц, топаз – винний, блакитний і двоколірний і берил – аквамарин, геліодор. Кристали кварцу інколи досягають величезних розмірів і мають зональне забарвлення від кольору гірського кришталю або цитрину в центрі кристалу до моріону або димчастого кварцу на його периферіях.

Зразки українських самоцвітів – окраса багатьох природничих музеїв світу

 

Джерело: quarts.production

 

Найвідоміша колекція експонується в «Музеї коштовного і декоративного каміння» Міністерства фінансів України у смт. Хорошів Житомирської області. Експозиція музею займає п’ять залів: перший зал – це зал декоративно-облицювального каменю; у другому залі представлені найбільш характерні зразки гірських порід, які вміщують камерні пегматити, а також кристали, друзи і зростки мінералів, характерних для різних структурних зон камерних пегматитів Волинського родовища моріону; третій зал – царство різноманітних кристалів кварцу, у четвертому залі експонуються зразки дорогоцінних мінералів волинських камерних пегматитів: берили і топази. І нарешті, п’ятий зал, у якому демонструються вироби із дорогоцінного та декоративного каміння: намиста з моріону, гірського кришталю, яшми, малахіту, оніксу, підсвічники з родоніту, маріуполіту; вази із змійовика, селеніту, оніксу; шкатулочки з обсидіану, унакіту.

До речі саме тут, зберігаються найбільші за історію видобутку кристали топазу – кристал вагою у 117 кг і висотою у 82 см, видобутий у 1964 році. Унікальним (ювелірним), всесвітньо відомим кристалам топазу, які зберігаються в Музеї, присвоєні імена – “Академік Олександр Ферсман”, “Джерельце”, “Казка”, “Золоте Полісся”.

 

Джерело: static.ukrinform.com

 

Особливо слід відзначити берили України, поклади яких були відкриті в межах Волинського і Приазовського мегаблоків Українського щита. Вони представлені такими різновидами, як яскраво-зелені смарагди, зелено-блакитні аквамарини, золотисто-жовті геліодори, зелено-жовті звичайні берили, безбарвні гошеніти. Для кристалів берилу Волині характерна різноманітна гама зеленого кольору – оливково-зелений, трав’янисто-зелений. Типовими є золотисто-жовті сонячні геліодори. Рідко зустрічаються кристали ніжно-голубого кольору аквамарини та безбарвні гошеніти. У музеї в Хорошеві можна побачити і найбільший кристал берилу, який був видобутий на Волині, завдовжки 135 см та вагою 66,6 кг. Він непрозорий за рахунок великої кількості газово-рідинних включень та тріщин. 

І, увага, найбільший у світі агат з вкрапленнями алмазів був видобутий в Україні. Зараз самоцвіт знаходиться на експозиції у природничому музеї Берліну. Його розмір – більше 30-ти сантиметрів. А знайдений він був на території Вінницької області біля селища Лугове Іллінецького району на місці падіння метеорита – в Іллінецькому кратері. Насправді, це один з найдавніших кратерів на Землі, який утворився 400 мільйонів років тому між двома районами Вінницької області після падіння гігантського метеорита, що досі знаходиться під 800-метровим шаром землі. 

 

Джерело: www.vinnitsa.info

 

Місцеві мешканці вже встигли побудувати свої будинки із незвичного каміння, що утворилось внаслідок розплавлення граніту і містить багато цінних мінералів, а глибини, можливо, приховують справжні скарби, здатні зробити село “алмазною долиною”

Геологи підрахували, що за різноманітністю та сумарною величиною запасів і прогнозних ресурсів корисних копалин Україна входить до першої десятки країн світу. Водночас можливості нарощування нашої мінерально-сировинної бази значні. І у відношенні коштовного каміння також. Однак пошуки, розвідка, введення в експлуатацію родовищ коштовного каміння потребує значних ресурсів, які можна залучити, зробивши сферу надрокористування інвестиційно-привабливою і прозорою. Особливо зважаючи на те, що витрати на розвідку, видобування і переробку природної сировини гемологічних матеріалів у 5-10 разів нижчі за вартість виготовлених виробів. І хто знає, можливо у надрах України знайдеться ще не один унікальний самоцвіт.

Малова Марина

 

Поділитися на facebook
Facebook
Поділитися на twitter
Twitter
Поділитися на linkedin
LinkedIn

Схожі записи

Асоціація підтримує проєкт методичних підходів щодо сумісності міжнародних стандартів у добувній промисловості

10 лютого 2021 року в ДКЗ відбулось обговорення попереднього проєкту Методичних підходів щодо сумісності (зіставлення) Класифікаційної Системи шаблону «CRIRSCO» до ГЕО запасів і

Читати далі