НАДПУ пропонує Кабміну розширити перелік корисних копалин місцевого значення

Фото: НАДПУ
Криза – це не тільки випробування, а ще й нові можливості. У цей складний для держави фінансовий час Національна асоціація добувної промисловості України пропонує Кабінету Міністрів уважно придивитися до ресурсів покращення фінансової ситуації в регіонах. Ці коштовні ресурси знаходяться майже на поверхні та можуть бути задіяні вже найближчим часом – за наявності підтримки уряду та профільних державних інституцій (Держгеонадра, Мінекоенерго, Мінекономіки, Мінфін).

Значну частину доходу Держбюджету та місцевих кошторисів становлять надходження від рентної плати за користування надрами. Однак, такі надходження є непропорційними, оскільки, наприклад, за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення держбюджет отримує 70% рентної плати, 25% дістається столиці, а місцевій громаді лишається тільки 5%. Крім того держбюджет отримує 95% за видобування нафтогазоносних надр, 3% – область і всього 2% лишається районам.

«Основні надходження, які спрямовуються до місцевого бюджету за місцезнаходженням ділянки надр, – це сплата рентної плати за користування корисними копалинами місцевого значення, яких у чинному переліку лише 10, а рентна ставка за користування ними становить 5% від вартості продукції гірничого підприємства, – пояснює виконавчий директор Національної асоціації добувної промисловості України Ксенія Оринчак. – Ці 10 копалин за таких умов приносять регіонам мізерні надходження. І при цьому до загальнодержавного рівня Урядом зараховано понад 100 видів корисних копалин, що навряд чи можна вважати справедливим».

Для більш ефективного надрокористування та розвитку регіонів, на думку Асоціації, варто розширити перелік корисних копалин місцевого значення, шляхом перенесення деяких видів корисних копалин загальнодержавного значення на місцевий рівень.

Чому б не збільшити перелік копалин місцевого значення за рахунок піщано-гравійної сировини, доповнивши її галькою, гравієм, ракушею тощо, а також цегельно-черепичної сировини, яку можна розширити за рахунок глини, сланцю та лесу?

Варто наголосити, що обласні ради Дніпра, Житомира, Кіровограда та інших обласних центрів України неодноразово зверталися до Кабміну з проханням переглянути номенклатури корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення. Ми переконані, не слід ігнорувати слушні пропозиції уповноважених представників територіальних громад.

«Асоціація переконана, що розширення переліку місцевих корисних копалин – перспективний шлях до наповнення місцевих бюджетів, залучення інвестицій у регіони та покращення їхнього соціального стану та зміцнення промислового потенціалу, – каже Ксенія Оринчак. – Надра мають працювати на людей, регіони мають величезний шанс стати сильнішими, перспективнішими, привабливішими для життя та господарювання, а Україна позбутися ярлика країни третього світу».

Національна Асоціація добувної промисловості має надію, що урядовцям не забракне державної мудрості, аби реформування цієї сфери відносин набуло виваженого та комплексного підходу, який забезпечить не тільки формальний перерозподіл потоків надходжень від користування деякими видами корисних копалин, а ще й мінімізує незаконний їх видобуток на місцях, що нині завдає значних збитків державі.

Саме тому НАДПУ пропонує:

  1. Розширити перелік місцевих корисних копалин після відповідних консультацій з органами місцевого самоврядування, територіальними громадами та надрокористувачами.
  2. Запровадити механізм повідомлення про здійснення робіт з користування надрами, які не потребують отримання спеціального дозволу.
  3. Посилити адміністративну та запровадити кримінальну відповідальність за незаконний видобуток корисних копалин місцевого значення, як це запропоновано зараз в законопроекті №3576 (автор Павло Якименко).

 

Поділитися на facebook
Facebook
Поділитися на twitter
Twitter
Поділитися на linkedin
LinkedIn

Схожі записи