Надра-тренд: світ охопила золота лихоманка!

Джерело: www.australianmining.com.au

Золоторудні об’єкти світу працюють на межі своєї потужності. Золотодобувні компанії інвестують сотні мільйонів доларів у пошуки і розвідку нових родовищ, уряди країн називають збільшення запасів дорогоцінного металу однією зі стратегічних цілей в процесі свого економічного розвитку… Світ у 2020-му охопила нова золота лихоманка!

Золото чи не єдиний метал у світі, який від початку пандемії COVID-19 та введення карантинних заходів не тільки не впав у ціні, а й весь час дорожчав, періодично долаючи цінові максимуми попередніх років. Разом з падінням попиту дешевіло все: алюміній, мідь, нікель, цинк, титан. Навіть для літію складали невтішні прогнози. А золото залишається однією з найпривабливіших інвестицій, ба навіть засобом впливу на економіку окремо взятих країн і світу в цілому.

Минулого тижня австралійське золото подолало черговий ціновий максимум, сягнувши у ціні до 1818 доларів США за унцію (2578 австралійських доларів). Такий ціновий сплеск сприяв росту цін на акції основних австралійських золотодобувних компаній. Так, для Gold Miner Evolution Mining збільшився на 4,29% до $6,32;  а акції Anglogold Ashanti підскочили на 4,21% до $9,15, Kirkland Lake Gold набрав 6,74% до $67,46, а Oceanagold зросла на 6,53% до $3,59 (https://cutt.ly/ipadlkq).

На фоні цього гірничодобувні компанії світу збільшують свої плани з видобутку та розвідки нових родовищ золота. Австралійська Bellevue Gold оголосила про фінансування у розмірі 120 млн. доларів з метою збільшення запасів у своєму золоторудному об’єкті Western Australian gold project до 2,3 мільйона унцій та просування розвитку підземного видобутку .

Золоторудна компанія Chalice Gold планує вкласти 45 млн. доларів у продовження розвідки свого мідно-золотого проекту Julimar у Західній Австралії .

Гірничодобувний гігант запроваджує великі спільні проекти по всьому світу. Зокрема, у Японії разом із Japan Gold компанія розпочала масштабні регіональні геофізичні дослідження з опробуванням у золоторудному регіоні Хокасацу та Фокусату. Japan Gold має заявки та майнові права, що покривають 93 290 га, або близько 77% перспективних, досліджуваних територій у регіоні Хокасацу. Barrick Gold буде фінансувати єдиний дворічний етап початкового оцінювання кожного проекту, а також трирічний другий етап оцінювання проектів, що відповідають головним критеріям компанії .

Нещодавно Barrick Gold разом з Newmont-Goldcorp створили Nevada Gold Mines, що знаходяться у штаті Невада, США. Очікується, що спільне підприємство «Невадські золоті шахти» забезпечить синергію до 500 мільйонів доларів протягом перших п’яти років діяльності. Nevada Gold Mines виробляє близько 2 мільйонів унцій золота на рік, при цьому цільові затрати складають менше 950 доларів за унцію .

А як же Україна? Чи є у нас запаси золота, які вони, чи є перспективи в України зайняти своє місце серед золотодобувних країн світу?

В Україні виділяють три золоторудні провінції: Український щит, Донбас та Закарпаття. Їх промислова оцінка завдяки різним природним особливостям і нерівномірній вивченості – неоднозначна. Загалом золотоносний потенціал нашої держави оцінюється у 3 тис. т.

На сьогоднішній день державним балансом запасів корисних копалин України обліковуються запаси золота на шести родовищах: Мужіївське, Сауляк у Закарпатській області, Бобриківське у Луганській області, Сергіївське, Балка Золота у Дніпропетровській області та Клинцівське у Кіровоградській області ( https://cutt.ly/xpIYKtg).

Найближчі у освоєнні перспективи по золоту пов’язують з Берегівським золотополіметалічним родовищем на Закарпатті, на якому вже на перших стадіях видобутку можна отримати до 80-100 тон золота, 1000 тон срібла та близько 2,5 млн тон свинцю та цинку.

Перспективність золоторудної провінції Донбасу немає однозначної оцінки через відсутність цільових досліджень. Проте, прогнозні ресурси Донбасу визначаються у 400 тон золота. Наразі, відкрито невелике за запасами Бобриківське родовище золото-сульфідних руд.

Найбільшою і найперспективнішою за запасами є золоторудна провінція Українського щита, загальні прогнозні ресурси якої визначаються у 2 400 тон золота. У межах провінції відкрито декілька родовищ: Майське, Клинцівське, Юр’ївське, Сергіївське, Балка Золота та Балка Широка, загальні, оцінені в їх межах, становлять понад 620 тон золота.

На сьогоднішній день спеціальні дозволи на видобування надані по п’яти родовищах: Мужіївське, Сергіївське, Сауляк, Бобриківське та Клинцівське (ділянки Центральна і Губівська). Проте, жодне з них не розробляється .

Але чому? Більшість названих родовищ, навіть тих, на які надані спецдозволи на користування надрами, за міжнародними стандартами оцінки і класифікації ресурсів і запасів корисних копалин (наприклад JORC) не відповідають необхідному для розробки рівню вивченості. Тобто перед розробкою необхідно провести комплекс додаткових розвідувальних робіт, які б дозволили більш якісно і точно оконтурити продуктивні поклади і тим самим мінімізувати ризики майбутньої розробки.

Ресурсний потенціал золота у нашої країни безумовно є. Однак, подальший розвиток сировинної бази по золоту не можливий без постановки робіт з геологічного вивчення золоторудних родовищ України, підрахунку запасів і оцінки їх ресурсів за міжнародними стандартами. Такий підхід дасть можливість залучити іноземні інвестиції та привабить гірничодобувні компанії зі світовим ім’ям, що в свою чергу вимагає спрощення надання спеціальних дозволів на користування надрами з метою геологічного вивчення.

Адже, проведення геологорозвідувальних робіт як першої фази інвестування в розвиток підприємства з видобування корисних копалин має відбуватись із залученням інвесторів, що спеціалізуються на проведенні таких досліджень і мають приклади реалізованих проектів. Крім того, геологорозвідувальні роботи передінвестиційної фази проекту потрібно проводити детальніше щодо кожної стадії з геолого-економічними оцінками промислового значення корисних копалин і доцільності проведення подальших робіт.

НАДПУ підтримує спрощення процедури надання спеціальних дозволів на геологічне вивчення і сподівається, що Україна розвине свій золотий потенціал і займе відповідне місце як золотодобувна країна. Незважаючи на те, що вмісти золота у нас не такі, як на родовищах Сибіру чи Південної Африки, але все ж є сенс його добувати – рентабельним вважається видобуток, якщо з тони породи витягують сім грамів жовтого металу. Наприклад, на Клинцівському родовищі різні проби з різних шурфів давали результат від восьми до 15 г/т . Середній показник був дев’ять грамів. Плюсом також можна назвати наявність  поруч відповідної інфраструктури: залізниці та іншого транспорту, а також досвідчених шахтарів.

Марина Малова

Поділитися на facebook
Facebook
Поділитися на twitter
Twitter
Поділитися на linkedin
LinkedIn

Схожі записи

Вибірковому правозастосуванню не місце у розвиненій державі

Збагачувальний цех Південного ГЗК. Джерело: Первый Криворожский Позиція НАДПУ стосовно планів Держгеонадр щодо регулювання отримання спецдозволів власниками цілісно-майнових комплексів. 03.06.2020

Читати далі