Російські нафтовики можуть недорахуватись щонайменше $18 млрд, а держбюджет – утричі більшої суми

Доходи російських нафтових компаній 2020 року через падіння цін на нафту і скорочення видобутку в рамках угоди ОПЕК + можуть впасти на $ 18-20 млрд, випливає з розрахунків консалтингового підрозділу цінового агентства Argus. Це на 37-41% менше, ніж у сценарії з ціною Urals у $ 57 за барель, виходячи з якого розраховувався бюджет РФ на поточний рік. У базовому сценарії в Argus цьогоріч очікують середню ціну Urals у $ 27,7 за барель.

Намагаючись стабілізувати ринок, Росія в квітні таки увійшла в угоду зі скорочення видобутку нафти ОПЕК+. За оцінкою Argus, Росії довелося взяти найбільші зобов’язання –– 26% від усього обсягу скорочень, на 8 п. п. більше попередніх умов. Як наслідок, видобуток 2020-го може зменшитися на 50 млн тонн, або 9% до рівня 2019 року, – до 511 млн тонн.

Прогнозоване падіння видобутку через угоду ОПЕК + і зниження цін на нафту обвалять і бюджетні надходження. Передбачалося, що нафтова галузь (при ціні на нафту в $ 57 за барель) принесе в бюджет $ 89,2 млрд, в основному з податку на видобуток корисних копалин ($ 78,5 млрд). Тепер у базовому сценарії Argus сумарні збори знизяться більш ніж удвічі –– до $ 39 млрд. Згідно з базовим прогнозом, найнижчі ціни в цьому році будуть у другому кварталі – відповідно в середньому $ 19,18 і $ 19 за барель Brent у квітні-червні. У квітні експорт російської нафти Urals стане збитковим – чистий дохід від продажів без урахування операційних витрат складе мінус $ 3 за барель, вважають в Argus. Однак в подальшому економіка експорту повернеться в плюс.

Також може впасти на 10-15% переробка, а компаніям доведеться скорочувати програми модернізації заводів. При збереженні низьких цін на нафту до кінця року з травня маржа переробки різко знизиться, а влітку може стати негативною (мінус $ 3-6 за тонну), вважають аналітики, це може привести до зупинки окремих НПЗ. Утім, керівник ІГ «Петромаркет» Іван Хомутов відкидає можливість зупинки нафтопереробних заводів: «Найгірше, що може статися, – деяке зниження переробки сировини на НПЗ, у травні в цілому по країні воно складе скромні 5%».

 

Як повідомлялось, у зв’язку з обвалом цін на нафту та істотним зниженням попиту на «чорне золото» російські нафтові компанії почали стикатися з нестачею ємностей для зберігання нафтопродуктів. Також нещодавно стало відомо, що Росія задля реалізації умов угоди ОПЕК+ готова піти на спалювання надлишків нафти. А консервація Москвою нафтових родовищ може призвести до безповоротної їх втрати.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *