Повільно та невпевнено: як Україна заправляється на карантині

 

 

Ринок нафтопродуктів України продовжує занурюватися в карантин. Через зниження попиту закриваються АЗС, скорочуються закупівлі, падають ціни — навіть без застережень АМКУ. Правда, тепер виходять з тіні нелегальні продавці пального. Ситуація невтішна, але керована. Поки що.

 

 

(Роз)Баланс ринку

У I кварталі 2020 року баланс ринку нафтопродуктів України почав зниження, яке, зважаючи на ситуацію в країні, буде прогресувати. Згідно даних «Консалтингової групи А-95», баланс дизельного пального за перші три місяці поточного року склав 1,387 млн т, що на 1,5% менше, ніж за аналогічний період 2019-го (1,408 млн т). Це перший випадок квартального зниження балансу ринку за останнє п’ятиріччя.

Виробництво дизпального на двох українських НПЗ цьогоріч, у перші три місяці, зросло на 9%, у порівнянні з аналогічним періодом минулого року, і склало 191 тис. т. Основний приріст забезпечив Кременчуцький НПЗ компанії «Укртатнафта», що наростив виробництво на 10%, до 172 тис. т. Частка українського ДП у балансі ринку підвищилася до 13,8% — з 12,4% в першому кварталі минулого року.

Імпорт дизпального скоротився на 3%, до 1,196 млн т. Основним постачальником залишається Російська Федерація, частка якої в балансі українського ринку склала 41%. Імпорт російського ДП у І кварталі, в порівнянні з аналогічним періодом 2019-го знизився на 10% до 569 тис. т – через обмеження постачання по трубопроводу «ПрикарпатЗахідтранс», яке з жовтня минулого року обкладається спеціальним митом 4%. А білоруські НПЗ, що цьогоріч мали проблеми з російською сировиною в І кварталі, знизили відвантаження ДП в Україні на 45%, до 267 тис. т. Їхня частка в балансі ринку впала з 35 до 19%.

Як повідомляє «Консалтингова група А-95», зниження білоруського імпорту було частково компенсовано більш ніж дворазовим зростанням постачання литовського пального: в І кварталі 2020 року імпорт з Литви склав 170 тис. т, що в 2,4 рази більше, ніж в аналогічний період 2019-го. Частка литовського ДП в балансі ринку збільшилася з 5 до 12%. Решту дизпального допроповадили через морські порти. У першому кварталі на ринок надійшли рекордні для цього сезону 184,5 тис. т (13,3% обсягу ринку).

Обсяг ринку бензинів у І кварталі 2020 року склав 429 тис. т, що відповідає обсягу аналогічного періоду 2019-го. Українські НПЗ збільшили випуск автомобільних бензинів на 1,1% до 211 тис. т, імпортували більше – приблизно 218 тис. т. Основним постачальником бензинів в Україну залишається Білорусь, яка цьогоріч, за підсумком перших трьох місяців, наростила постачання на 12% і збільшила частку ринку з 31 до 35%. Експерти «Консалтингової групи А-95» очікують, що скорочення обсягу ринку ДТ відбудеться і в другому кварталі поточного року.

«Якщо в І кварталі спостерігалося тільки зниження споживання ДП і переважно в промисловому сегменті через уповільнення темпів зростання економіки, то в другому кварталі зниження споживання прискориться і пошириться на всі марки нафтопродуктів у зв’язку з карантином. Ми очікуємо, що продажі моторного пального знизяться мінімум на 20-30% і будуть залежати від перебігу епідемії», — заявив директор «Консалтингової групи А-95» Сергій Куюн.

Продажі

У перші два тижні карантину АЗС втратили до 40% продажів. Бензин, який переважно використовують приватні автовласники, — серед лідерів цінового падіння. Дизпального, що споживається в основному комерційним і промисловим транспортом, спад торкнувся менше.

Варто зазначити, основні гуртовики знизили плани закупівель на квітень на 20%. Рятують аграрії – вони вийшли на поля,  забезпечивши попит. Найбільше падіння реалізації трейдери одностайно відзначають у Чернівецькій і Закарпатській областях — через закриті кордони.

Ціни

Ціни падають повільно, але впевнено. З початку карантину (з 12 березня) дизпальне втратило 1,9 грн/л (7,4%), бензин А-95 — 2,0 грн/л (7,1%), зріджений газ — 1,0 грн/л (8,9%). Якщо у валютному еквіваленті (а він в ціні пального займає до 90%) ціни за цей період знизилися на ДП 0,11 $/л (11,5%), бензину А-95 — 0,12 $/л (11,6 %), зріджений газ — 0,05 $/л (12,9%).

Найкраще почуваються в нинішній ситуації автозаправні станції економ-сегменту. Причини дві: по-перше, такі мережі не накопичують великих запасів, по-друге, вони більш мобільні, оскільки купують на гуртовому ринку, який найоперативніше реагує на зовнішню кон’юнктуру. Дискаунтерів стимулюють нелегали-тіньовики, що знову активізувалися.

“У січні Кабмін непогано зачистив «тінь», але як тільки вірус послабив хватку, а закупівельні ціни різко провалилися — все повернулося, — розмірковує на своїй сторінці у Фейсбук директор «Консалтингової групи А-95» Сергій Куюн. — Цьому контингенту без персоналу, карантинних заходів, касових апаратів і іншої нісенітниці сьогодні живеться дуже непогано. Їм же в касу — поступове обміління кишень споживачів, які будуть шукати пальне подешевше”.

Великі мережі дещо підгальмовують, адже вони змушені тримати 3-4 тижневий запас пального. Ціни на бензин і газ в Україні можуть сповзати ще два місяці. Такої думки директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.

“Об’єктивно ціни на природний газ повинні знижуватися до червня — ще на 25%. Що стосується цін на нафтопродукти, тут теж є потенціал зниження — мінімум на 10-15%”, — вважає експерт.

Прогнози

Українські заправки лише на початку шляху. За словами Адама Сікорські, глави енергетичного холдингу UNIMOT, який координує мережу AVIA по всій Європі, в Італії роздрібні продажі нафтопродуктів впали на 90%, в Іспанії — 70-80%, Нідерланди і Франція — 50-60%. Україна з Польщею показують подібні тенденції — падіння вже на 20-25%.

Схоже, нинішня стабілізація швидше за все тимчасова, у міру посилення карантину (а пік ­— попереду) падіння продажів триватиме. І ціни йтимуть вниз. Нафта і далі знецінюється. Попри домовленості ОПЕК+ та G20, нафтовий ринок розвератися не хоче. Крім того, на вартість пального може вплинути можливе погіршення внутрішньополітичної ситуації — через розгортання корупційних скандалів та проблеми з МВФ.

Поділитися на facebook
Facebook
Поділитися на twitter
Twitter
Поділитися на linkedin
LinkedIn

Від авторів