“Останній акорд Трампа”: послаблення екологічних норм та акцент на видобуток

Перш ніж покинути Білий Дім, адміністрація президента США Дональда Трампа, активно намагається послабити екологічні норми щодо видобутку корисних копалин, розширити доступ до федеральних земель, тим самим продовживши низку дій, покликаних прискорити введення в дію нових гірничих проєктів…

Політика Трампа у добувному секторі 

Від початку свого президентства Трамп приділяв особливу увагу гірничодобувному сектору. Ще у 2016 році, навіть до того, як його президентські повноваження набули сили, Трамп заявив про підтримку вугільної галузі. І треба сказати зробив чимало. Адміністрація президента за перші роки своєї діяльності вийшла з Паризької кліматичної угоди, змінила правила викидів на електростанціях, скасувала мораторій на федеральний лізинг вугілля, запропонувала план стимулювання його видобутку, сприяла угодам про експорт вугілля в Україну, намагалася зупинити закриття теплових електростанцій (тимчасово) зупинити медичні дослідження впливу видобутку “чорного золота” на здоров’я людей.

І хоча всі ці дії не призвели до економічного дива у вугільній галузі, а лише дозволили зупинити її крах, проте вони стали поштовхом до наступних рішень.

 

Джерело: wvmetronews.com

 

У кінці вересня 2020 року Дональд Трамп підписав наказ про надзвичайний стан у гірничодобувній галузі, спрямований на активізацію внутрішнього виробництва рідкоземельних корисних копалин, як критичної сировини, тим самим намагаючись знизити залежність від їх імпорту, особливо з Китаю.

У рамках цього рішення розглядається можливість надання державних грантів на виробниче обладнання, встановлення квот і обмежень на імпорт з Китаю та інших неринкових суперників. Зокрема зазначено, що “надмірна залежність країни від критичних корисних копалин у переробленій або необробленій формі від іноземних постачальників становить надзвичайну загрозу національній безпеці, зовнішній політиці та економіці США” . Згодом до критичних віднесли уран, нікель, кобальт, мідь та інші.

Фактично, цей наказ передував ряду екологічних рішень. У листопаді 2020 року Федеральна наглядова рада з питань вдосконалення (Дозвільна рада – Permitting Council) запропонувала внести гірничодобувну галузь до FAST-41 – програми, призначеної для поліпшення своєчасності, передбачуваності та прозорості федерального процесу екологічного нагляду та отримання дозволів для реалізації інфраструктурних проєктів у охоплюваних нею сферах діяльності. Долучення гірничодобувної промисловості до сектору FAST-41 дозволить кваліфікованому проєкту гірничої інфраструктури перетворитися на об’єкт FAST-41 і отримати дозвіл на видобування за спрощеною процедурою.

Далі більше. У січні 2020 року адміністрація Трампа запропонувала спочатку послабити Закон про національну екологічну політику (NEPA), заборонивши розглядати довгострокові наслідки зміни клімату. А вже в липні минулого року вимагала скоротити терміни перевірки відповідно NEPA, встановлюючи дворічний ліміт для повних екологічних оглядів та річний термін для менш детальної оцінки проєктів, починаючи від трубопроводів та автострад і закінчуючи бурінням на федеральних землях.

Оцінка бізнесу та екологів 

Внесені та запропоновані зміни вже дали поштовх розвитку ключових гірничих проєктів зі значними запасами критичних корисних копалин у штатах Західна Вірджинія, Каліфорнія, Колорадо, Міннесота, Монтана, Невада, Пенсільванія та інших. На стадії остаточного схвалення літієвий проєкт Lithium Americas Corp в Неваді та затвердження заміни землі для проєкту видобутку міді гірничодобувного гіганта Rio Tinto у штаті Арізона.

У штаті Юта розробники гелієвого проєкту “Twin Bridges Bowknot” отримали дозвіл пробурити сім свердловин, побудувати дороги та встановити трубопроводи для вироблення гелію в пустелі Каньйону Лабіринт. У Південній Дакоті уранова шахта Дьюї-Лопуха отримала кілька важливих дозволів від Агентства охорони навколишнього середовища США ще в листопаді 2020 року. Чекає свого схвалення мідно-нікелевий проєкт біля парку Boundary Waters компанії Twin Metals у штаті Міннесота. Чиновники можуть також дозволити зберігання шахтних відходів, відомих як хвостосховища, на федеральних землях.

Такі дії Трампа та його команди викликають неоднозначну оцінку. Профільні асоціації, політичні прихильники Трампа, гірничодобувні компанії висловлюються “за”. Національна гірнича асоціація, Галузева торгова група, заявляють, що підтримують зазначені регулювання, вважаючи вітчизняний видобуток запорукою стабільності і незалежності США. За впорядкування і спрощення дозвільного процесу виступає виконавчий директор з гірничого виробництва Міннесоти Френк Онгаро. “Монументальним кроком” для гірників Міннесоти  – назвав такі зміни конгресмен Піт Штаубер.

За поправки до NEPA висловилися Американський інститут нафти та Асоціація нафтопроводів. Національна асоціація будівельників заявила, що спрощений процес надання дозволів, з обмеженням часу на повний та обмежений екологічний огляд, підтримає ринок житла. “Остаточне правило реформування Закону про національну екологічну політику є найсвіжішим прикладом постійних зусиль адміністрації Трампа щодо зменшення норм, які шкодять малому бізнесу та стримують економічне зростання”, – заявив голова асоціації Чак Фоук.

А от екологічні організації, органи екологічно регулювання, правозахисники, представники адміністрації Обами виступають проти таких поправок, звинувачуючи президента Трампа у лобіюванні інтересів гірничорудних корпорацій, які спонсорували його виборчу кампанію.

Джина Маккарті, президент та генеральний директор Ради з питань захисту природних ресурсів та адміністратор ОПА президента Обами заявила, що внесення змін до NEPA – це не що інше, як спроба чиннної адміністрації дозволити забруднювати навколишнє середовище. Правозахисна організація EarthJustice заявила, що адміністрація Трампа намагається перебити понад 40 років усталеного екологічного законодавства і створює загрозу для можливості громадськості захищати свої інтереси щодо збереження навколишнього середовища. Особливо це стосується корінного індіанського населення.

 

Джерело: www.cfact.org
Що буде з нормативною спадщиною Трампа? 

Адміністрація Трампа складає свої повноваження і ряд ухвалених нею рішень можуть залишитися нереалізованими. А частину правок, новий президент може і зовсім змінити чи  скасовувати.

Особисто Дональд Трамп однією зі своїх безперечних перемог вважає вихід США на лідерські позиції світового ринку енергоресурсів. Проте аналітики вважають, що Трамп скористався досягненнями Обами. Перед пандемією експорт та імпорт енергетичних ресурсів зійшлися в одній точці, показуючи невпинне зростання ще за часів минулої адміністрації .

 

 

Якщо говорити про газ. То тут дійсно США випередили весь світ, навіть, колись найбільшого експортера Росію. Але приписувати перемогу самому лише Трампу некоректно.
Що стосується рішень адміністрації, що йде, на рахунок стимулювання розробки американських родовищ критичної сировини – це безперечно крок до енергетичної незалежності і безпеки.

Проте для реалізації цих проєктів від отримання дозволу до першого видобутку, а тим паче переробки потрібно як мінімум від 2-х до 5-ти, а то і більше років. Тож США таки будуть закуповувати літій, нікель, кобальт, мідь і інші корисні копалини і продукцію з них у закордонних виробників. І так, продовжуватимуть купувати титан в Україні.

А от рішення про вихід США із Паризької кліматичної угоди може мати куди більш глобальні та небезпечні наслідки. Критики Трампа в самих США побоюються, що ця відмова може залишити країну за бортом “зеленого” прогресу і негативно вплине на позиції американських виробників у світі, адже привид екологічного протекціонізму вже бродить по Європі. А якщо уявити, що приклад США наслідують інші країни і вийдуть з угоди? Світ може опиниться на межі невідворотної кліматичної катастрофи.

Без видобутку і переробки корисних копалин не можливий розвиток сучасної цивілізації, проте він не має ставити під загрозу саме її існування. Світу потрібен баланс видобутку, переробки і дбайливого ставлення до навколишнього середовища.

Марина Малова

Поділитися на facebook
Facebook
Поділитися на twitter
Twitter
Поділитися на linkedin
LinkedIn

Схожі записи