Прогноз НАДПУ щодо експорту української залізорудної сировини в 2020 році

Джерело: shutterstock.com

Світ стикнувся з можливо найбільшою рецесією з часів Великої депресії 1929 року. За  попередніми прогнозами Всесвітнього банку світову економіку очікує скорочення на 3%, а світова торгівля просяде на 11%. Україна залишається сировинною країною, більшість валютних надходжень якої залежить від світових цін на commodities та рівнем попиту з боку Європейського союзу та Китаю – головних споживачів нашого експорту. Для повноцінного аналізу експортних можливостей нашої країни в цьому році необхідно  детально визначити головні ринкові тренди.

В першому кварталі українські компанії наростили виручку від експорту залізної руди на 16,7% в порівнянні з аналогічним періодом минулого року – до $ 881,7 млн. У січні-березні українські металургійні підприємства експортували 11,2 млн т ЗРС, що на 18,2% більше, ніж в першому кварталі 2019 року. Такий  позитивний результат  можна пояснити зниженням експорту з Бразилії та Австралії – основних світових експортерів ЗРС. Це зниження було викликано  сезонними природніми катаклізмами в Бразилії та зниженням форвардних цін на постачання австралійської руди в березні. Австралійські гравці використовують переважно таку систему формування замовлень на власну продукцію. Велику роль в цьому зіграли також логістичні перебої, викликані двома хвилями епідемії коронавірусу, що помітно відбилося на роботі австралійських портів.

В той самий час українські компанії вдало зайняли нішу спотових постачань на китайський ринок. Безперечно, що саме рівень попиту з боку китайських споживачів буде тримати на плаву всіх світових виробників ЗРС. Частка Китаю в структурі експорту ЗРС в першому кварталі зросла більш ніж в 2,5 рази – до 52%. Частина європейських металургійних комбінатів знаходилася під локдауном, в той самий час як китайський уряд вже давно презентував програму підтримки китайського бізнесу та державну інфраструктурну стратегію, яка передбачає масштабні будівельні проекти. Це забезпечить китайських металургів необхідною кількістю замовлень та відкриє нові можливості для експортерів преміального продукту. Економісти презентують різні сценарії зростання китайського ВВП – від негативних 1,7% до фантастично позитивних 5%. На нашу думку оптимальним показником має слугувати рівень в 3-4%, згідно прогнозів Всесвітнього банку.

 

 

Медіанний показник прогнозованого стану китайської економіки в 2020 році. Джерело: Statista.com

 

Травневе  зростання цін на залізорудну сировину вище 100$ за тону стало результатом зменшенням запасів руди в Китаї та перебоями постачань з Бразилії, викликаними розповсюдженням коронавірусної інфекції. Іншим вагомим фактором, який впливав на ціну вересневих ф’ючерсів на головних залізорудних біржах світу ( Далянській та Сингапурській) стали політичні баталії навколо майбутнього австралійського експорту в КНР, що може потрапити під мито, яке стане відповіддю китайського уряду на блокування Канберрою роботи мережі 5G компанії «Huawei». Водночас експорт  української руди знизився на 2,65 млрд грн в грошовому вираженні, порівняно з результатом в 9,83 млрд грн в квітні. Отже, ми можемо зробити висновки, що зниження експорту майже на третину (27%)  скоріше стало результатом істотного скорочення попиту на сировинні товари в результаті пандемії, на що очікували на початку пандемії.

Більшість аналітиків погоджується з тим, що відновлення світової економіки треба чекати не раніше , аніж в останньому кварталі. Цей прогноз базується на позитивному сценарії відновлення повноцінної роботи підприємств та закінчення карантину в червні-липні. Експерти з консалтингових агентств  Wood MacKenzie  та Capital Economics , банку Citi  та  в своїх прогнозах визначили нижній коридор цін на залізну руду в 2020 році, який буде складати 50-60 доларів  США. Враховуючи, що за останній рок на ринку спостерігалася ситуація, коли ціни на ЗРС не корелювали з ціною на лом, то цей ціновий коридор можна вважати базовим для прогнозів.

Ціни на залізну руду протягом останніх 17 років. Джерело: Statista.com

 

Таким чином, ми можемо орієнтуватися на 2 історичних показники, які можуть слугувати основою для прогнозування. Очевидно, що китайський ринок наврядче імпортує більше 1 млрд тон ЗРС, як це було в останні роки. Українським виробникам слід орієнтуватися на обсяги виробництва кризових 2008-2009 років при рівні цін 2015-2016 років.

Експорт ЗРС з України в 2008-2015 роках. Джерело: Державна митна служба України

 

За даними митниці  в 2019 році Україна експортувала майже 37 млн тон залізорудної сировині при середніх світових цінах в 94 долари США. В ціновому вираженні експорт склав майже 1,83 млрд доларів. Отже, спираючись на попередні показники можна прогнозувати обсяги українського експорту на рівні 30 млн тон в 2020 році або приблизно 1.65 млрд доларів в грошовому вимірі. Тобто українські виробники недоотримають 10-11% власної виручки. Цей сценарій можна вважати «середньо-негативним», адже він базується на опосередкованих макроекономічних  показниках.  В якості можливих драйверів зростання зможуть виступити європейські програми підтримки промисловості країн-членів ЄС, що є другими споживачами нашої продукції. В такому випадку важливу роль зіграє відкритість кордонів всередині Європи та здатність наших експортерів правильно  логістично розподілити власні постачання.

Георгій Попов

Поділитися на facebook
Facebook
Поділитися на twitter
Twitter
Поділитися на linkedin
LinkedIn

Схожі записи

6-та Міжнародна виставка машин, обладнання та технологій для гірничодобувної, вугільної та будівельної промисловості MiningWorld Ukraine 2021

Надрокористування важко уявити без кооперації та впровадження інноваційних технологій. Для того, щоби бути успішними та сучасними, промисловцям вкрай важливо залишатися

Читати далі