Пропозиції НАДПУ до законопроєкту «Про внутрішній водний транспорт»

Експлуатаційне днопоглиблення за спрощеним регулюванням має стати шляхом до розвитку портової інфраструктури, а не полем для спекуляцій із надрами.

Проєкт Закону України № 1182-1-д «Про внутрішній водний транспорт», що готується до другого читання, справедливо викликає дискусію у громадськості. Стаття 15 законопроєкту, яка стала об’єктом критики, запроваджує повну дерегуляцію робіт з фарвартеру внутрішніх водних шляхів. Таким чином легалізується експлуатаційне днопоглиблення без дозволів на користування надрами. Це відкриває шлях до проведення робіт на землях водного фонду та користування надрами з можливістю безконтрольної реалізації вилученої частини ґрунту, 90 відсотків якого складає пісок.

“Пісок – це корисна копалина, але у чинній редакції закопроєкт фактично підміняє це визначення поняттям «грунт». Це безперечно може призвести до безконтрольного збільшення його нелегального видобутку, який на сьогодні і так вже перевищує обсяги легального, який складає 15 мільйонів тонн на рік. Випадково чи ні закралася така норма у новий законопроєкт – ми не знаємо, але очевидно, що ще є час виправити цю помилку. Інакше це призведе до скорочення бюджетних надходжень від рентних плат та  спотворення конкуренції на видобувному ринку”, – пояснює Ксенія Оринчак, виконавчий директор Національної Асоціації добувної промисловості України.

На додачу варто відмітити, що законопроект передбачає виведення експлуатаційного днопоглиблення з під сфери Закону України «Про оцінку впливу на довкілля», що може призвести до негативних екологічних змін через відсутність належного контролю: це зміна русла річок, забруднення вилученим ґрунтом, підвищення рівня радіоактивного забруднення.

“Можна казати навіть про те, що скандальна 15 стаття в чинній редакція проекту суперечить ст. 13 Конституції України, яка встановлює право власності на природні ресурси за народом України та закріплює роль розпорядника, а отже і контролера, за органами державної влади та органами місцевого самоврядування, а також статті 16 Конституції, відповідно до якої обов’язком держави є забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України”, – відмічає Ксенія Оринчак.

Тому Національна Асоціація добувної промисловості України сподівається, що статтю 15 законопроекту буде доопрацьовано та змінено до другого читання. Депутати разом із експертами мають збалансувати екологічні та економічні складові, прибравши корупційні фактори та запровадивши спрощене регулювання для експлуатаційного днопоглиблення.

Замість повної дерегуляції НАДПУ пропонує встановити спрощену дозвільну процедуру, зокрема на отримання дозволу на користування надрами. Така процедура має включати детальний механізм взаємодії Держгеонадр та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері внутрішнього водного транспорту.

Задля досягнення мети варто розглянути доцільність:

  1. запровадження експлуатаційного днопоглиблення, як спеціального виду користування надрами;
  2. визначення на рівні Закону механізму взаємодії Держгеонадр та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері внутрішнього водного транспорту для обміну інформацією щодо укладених контрактів;
  3. включення експлуатаційного днопоглиблення до безаукціонних випадків отримання спеціального дозволу, передбаченого постановою КМУ № 615, та запровадження спрощеної процедури видачі дозволу на строк дії відповідного договору, яка передбачатиме мінімальну кількість документів для заявника;
  4. встановлення мінімального розміру збору за отримання спеціального дозволу на користування надрами для цілей експлуатаційного днопоглиблення.

Національна Асоціація добувної промисловості України надіслали свої пропозиції в профільний комітет Верховної Ради.

Сподіваємось на плідну співпрацю на благо країни.

Поділитися на facebook
Facebook
Поділитися на twitter
Twitter
Поділитися на linkedin
LinkedIn

Схожі записи

Професійні захворювання працівників добувної галузі: види та шляхи мінімізації

За рекордними результатами виробництва та генерації валютної виручки в сфері добувної галузі, стоїть важка та професійна робота професіоналів. Кожен працівник

Читати далі