ПРОСИМО УРЯД ТА ПРЕЗИДЕНТА ВПРОВАДИТИ НЕВІДКЛАДНІ ЗАХОДИ РЕАНІМАЦІЇ ПРОМИСЛОВОСТІ

Назвати причиною кризи в промисловості України пандемію COVID-19 буде «хайпово» та непрофесійно. Багато років на українську економіку впливали ряд негативних факторів: недолуге правове регулювання, російська агресія, несприятливі фактори на міжнародних ринках, неефективна державна політика. І через це, як би цинічно це не звучало, пандемія має позитивний ефект – це ще одна причина, що привернула увагу до вже існуючої системної кризи української промисловості.

Підтримка великого бізнесу – обов’язкова складова зваженої економічної політики України в 2020 році. Найбільш ефективною та доцільною мірою за цих обставин є контрольована емісія гривні з чітко визначеним переліком точкових заходів.

Українську економіку очікує щонайменше 4-6 тижнів спаду доходів реального сектору – довгострокові пільгові кредити для бізнесу допоможуть уникнути звільнення працівників, дадуть час для адаптації в нових умов та оптимізації процесів. Кажучи лише про добувну промисловість, ми зберігаємо 12% усіх капітальних інвестицій в Україні та 16% обсягів реалізованої продукції.

Падіння цих показників зробить неможливим і економічну стабільність, і фінансування медичної галузі в майбутньому.

Допомогти промисловості через такі механізми монетарної політики можливо й необхідно. За останні два тижні НБУ витратив більше $1,2 млрд на підтримку гривні. Ці кошти, що просто надійшли на валютний ринок, можна було витратити на кредитування реального сектору економіки – зауважте! – без будь-якого інфляційного тиску. А майбутній інфляційний тиск буде суттєво зменшений через зменшення світових цін на енергоносії.Ефективність монетарних механізмів регулювання довів досвід Китаю, де завдяки безпрецедентним заходам центробанку вдалося зупинити падіння індексів. Таким шляхом пішли й Сполучені Штати Америки та Італія.

Але давайте грубо, проте зрозуміло. За даними Держстату, у промисловому виробництві в 2018 році було зайнято 15% населення України. Приблизно у такої кількості захворілих на COVID-19 можуть розвитися ускладнення, що потребуватимуть серйозного медичного нагляду. Медична система України не зможе витримати подібного епідеміологічного навантаження. Та чи зможе економічна та соціальна система витримати 15% безробітних громадян, поставлених на межу виживання? Із сім’ями та дітьми?

Промисловці вже перевели усіх можливих працівників на віддалений режим роботи, а специфіка безпосереднього виробничого процесу дозволяє дотримуватися найсуворіших правил карантину: норм дистанції між людьми, ношення індивідуальних засобів захисту, дезінфекції виробничих приміщень та епідеміологічного контролю з боку медиків.

Промислові виробництва обов’язково мають бути включені до переліку критично важливих підприємств, які працюватимуть за будь-яких умов. У 2019 році сума податкових надходжень до Державного бюджету України від добувної промисловості дорівнювала обсягу видатків на оборону – $4 млрд. Разом з надходженнями від переробної промисловості ця цифра становитеме еквівалент видаткам на оборону та охорону здоров’я. Проігнорувати підтримку великого бізнесу сьогодні означає зіткнутися з суттєвими проблемами національної безпеки вже завтра. Без широкомасштабної підтримки промислових галузей ми наражаємо себе на ще більші складнощі.

На щастя, допоки не доводиться обирати між фінансуванням медицини чи оборони та підтримкою промисловості. Маємо щирі сподівання, що такої моральної дилеми не постане ніколи. Здоров’я вам та вашим сім’ям!

Поділитися на facebook
Facebook
Поділитися на twitter
Twitter
Поділитися на linkedin
LinkedIn

Від авторів