Світовий ринок титану: попит в умовах пандемії

Аналіз ринку.

Кон’юнктура світового ринку титану формується за  двома основними товарними типами – діоксиду титану (ТiO2) і власне самого металу. Близько 80% титанової руди йде на виробництво саме діоксиду титану.

Водночас, світовий ринок діоксиду титану в основному сегментований: він ділиться на фарби, покриття, пластмаси, фотоелектроди, пігменти, папір, косметику, харчові добавки та ін. На рівні ж кінцевого споживача, ринок сегментується на автомобільну, особисту гігієну, фармацевтичну продукцію, продукти харчування та напої, будівельну індустрію та ін. Якщо взяти за основу регіональний ринок – то  розподіл здійснюється на ринки Північної Америки, Європи, Азіатсько-Тихоокеанський регіон, Латинську Америку, Близький Схід та Африку. 

Протягом останніх років спостерігалась тенденція до збільшення виробництва і використання TiO2. Аналітичні дослідження прогнозували, що до 2023 року глобальне  споживання діоксиду титану збільшиться до 44,954 млрд. дол. США, а CAGR (а сукупний середньорічний темп росту ) складе 14,28% за період з 2016 та 2023 рік.

 

 Джерело: marketresearchfuture.com

Щодо власне металічного титану, то приблизно половина всього попиту на титан припадає на реалізацію високоякісних аерокосмічних програм, оборонної промисловості, на машинобудування та апаратну медицину. З 2009 по 2019 роки метал застосовується для виробництва комерційних авіалайнерів. 

Ланцюг постачання металевого титану географічно сконцентрований дещо інакше ніж діоксиду титану. Виробництво титанової губки обмежено Росією, Японією, Казахстаном, Китаєм, США, Україною, Індією та, останнім часом, Саудівською Аравією. Хоча лише на Росію, Японію та Китай припадає понад 3/4 світового виробництва металічного титану. Виробництво титанового прокату та злитків аналогічно розташовано, у Китаї, США, Росії та Японії, на які у 2019 році припало майже 90% плавильних потужностей.

Загалом світова промисловість металевого титану відрізнялась довгостроковою тенденцією до зростання. У період з 2014 по 2019 роки спостерігалося збільшення виробництва та торгівлі металом по всьому ланцюгу поставок. Експорт сировинних ресурсів значно виріс у 2019 році. За експертними оцінками, міжнародні поставки губки підскочили приблизно на 20%, а експорт брухту титану збільшився на 14%. Експорт продукції титанового концентрату в середньому з 2014 року виріс на 6,2% р., досягнувши майже 107 тис. т. у 2019 році

В умовах пандемії.

Однак ситуація раптово змінилася в першому кварталі 2020 року після поширення пандемії коронавірусу. У цей час комерційна авіація та космічна промисловість, а також навіть і оборонна промисловість стикаються з періодом безпрецедентного зриву, який не має визначених термінів. Більшість світових авіакомпаній зіштовхуються зі значними фінансовими проблемами внаслідок падіння авіаперельотів і, природно, зменшенням прибутку, що ймовірно, матиме наслідки як для існуючих, так і для майбутніх замовлень авіаконструкторської промисловості. Така ситуація матиме безумовний вплив на плани нарощування виробництва вищезгаданих сфер і як наслідок, призведе до скорочення попиту на основні виробничі матеріали, такі як титанові сплави.

За аналітичними даними світові ціни на титан, залишались більш менш стабільно високими, ще на початку поточного року. А вже в березні 2020 року почали різко падати.

 

Джерело: markets.businessinsider.com

 

Вплив коронавірусу справді перевірить залежність економіки Азії та Європи від Китаю. Наприклад, Німеччина відчує сильніший економічний вплив від зниження економічної активності в Китаї щодо титану, оскільки покладається на експорт своєї продукції найвищого класу – високоточного обладнання та автомобілів на китайський ринок.

Щодо діоксиду титану, то основним його виробником, а отже і споживачем титанової руди являється Китай. З посиленням карантинних заходів у лютому-березні у Китаї, припинилися поставки титанової руди на китайські переробні підприємства, що спричинило спад виробництва діоксиду титану до 50-60% у порівнянні з кінцем 2019 року.

У 2019 році Китай був лідером експорту TiO2, середня частка експортних потужностей якого складала 775 тис. т. на рік, при 6 млн. т, збутих у 2019 році. 

За даними аналітичного агентства TiPMC, імпорт сировини до Китаю до кінця 2020 року знизиться майже на 700 тис. т порівняно з 2018 роком, що менше орієнтовно на 30%. Причиною такого скорочення називають складну логістичну ситуацію, що склалася в умовах всесвітнього карантину та вимушені зупинки видобувних підприємств по всьому світу. Навіть, якщо припустити, що китайські заводи зможуть працювати на повну потужність, закупівля сировини буде вкрай складною, а все, що є в наявності на складах трейдерів, буде продано з додатковою націнкою. Однак, така ситуація, зовсім не означає підвищення попиту і ціни.

Більшість оглядачів вважають, що короткочасний вплив коронавірусу не пошириться на виробників-гігантів TiO2. Проте з ринку, швидше за все, зникнуть менші підприємства, які не зможуть витримати перебоїв у поставках сировини і зменшення попиту. Така тенденція, ймовірно збережеться до кінця 2020 року.

Слід зазначити, що в умовах поширення коронавірусної інфекції діоксид титану знайшов своє застосування у дезінфекційних розчинах, при обробці громадського транспорту, залізничного, автотранспорту та вантажних машин, при дезінфекції вулиць і будинків. 

Так, нещодавно, польський залізничний перевізник Koleje Śląskie провів тестові обробки свого пасажирського рухомого складу дезінфекційним продуктом TitanSolid, виготовленим польською компанією Lumichem. TitanSolid – це найновіший продукт на основі ТiO2, виготовлений із застосуванням нанотехнологій, що інтегрується з поверхнею, на яку наноситься на молекулярному рівні. Він ефективно усуває хвороботворні мікроорганізми – бактерії, грибки, віруси та їх спори, будуючи щит, який залишається активним мінімум один рік від першого застосування.

У той же час російський концерн КРЭТ заявив про можливість налагодження масового постачання очисників повітря, працюючих на основі фотокаталізу, у виробництві яких основним фотокаталітичним компонентом являється TiO2. Такі очисники придатні для побутового, громадського і промислового використання.

Таким чином, використання діоксиду титану для виготовлення дезінфекційних продуктів, в умовах подальшого поширення коронавірусної інфекції, може спровокувати загальносвітове підвищення попиту на титан, а відповідно і на його руду.

Висновки

У короткостроковій перспективі, ймовірніше всього, не буде спостерігатися значного коливання цін на титан, хоча вони будуть залишатися нижчими у порівнянні з 2019 роком. 

Попит на діоксид титану TiO2 буде більшим, ніж на власне металічний титан, що пов’язано з широкою сферою його застосування. Проте, перебої у поставках сировини, викликані вимушеними простоями видобувних компаній та складною логістикою в умовах всесвітнього карантину, змусять піти з ринку невеликих виробників.

За умови подальшого розповсюдження Сovid-19, діоксид титану може стати найзатребуванішою сировиною для виробництва дезінфекційних продуктів.

Металічний титан, як інвестиція і як ринковий продукт неодмінно пов’язаний з високими технологіями. В умовах, які склались на сьогоднішній день, найближчим часом збільшення попиту на металічний титан не буде спостерігатись.

Автор: Марина Малова  

 

Поділитися на facebook
Facebook
Поділитися на twitter
Twitter
Поділитися на linkedin
LinkedIn

Схожі записи