ТРИ КРОКИ ДО РЕАНІМАЦІЇ ПРОМИСЛОВОСТІ УКРАЇНИ

Системна криза промисловості, що проявилася вже у IV кварталі 2019 року, значно поглибилася через пандемію COVID-19 та світову економічну кризу, наслідки якої нам ще доведеться відчути. Така ситуація вимагає комплексних державних заходів, адже мета – не лише зберегти бізнес від закриття, але й закласти стимули економічного відновлення у майбутньому.

Єдино можливим інструментом виходу промисловості з вже існуючої кризи є фіскальне та монетарне стимулювання ринку. Безпрецедентні грошові вливання в економіках Великої двадцятки стали можливими саме завдяки рішучим діям центральних банків – це не результат перегляду бюджетних видатків.

Чи є ризики інфляційні ризики за контрольованої емісії? Так. Проте помірковане пом’якшення монетарної політики – процес, що піддається управлінню. А економічний спад та розрив виробничих ланцюгів – хаос, яким керувати неможливо. Більше того, ймовірний тиск на інфляцію в майбутньому буде суттєво меншим через зменшення світових цін на енергоносії.

 

Які конкретні механізми необхідно запровадити?

  • Пільгові низько- або безвідсоткові цільові кредити для бізнесу із початком виплат через 6-12 місяців. В умовах карантину та світової економічної кризи це дозволить зберегти робочі місця та економічні зв’язки між промисловцями;
  • Підтримка лише реального сектору економіки, аби «надруковані» гривні не пішли на валютний ринок;
  • Зупинити податковий тиск на великий бізнес із блокування відшкодування ПДВ та авансовою передплатою податку на прибуток.

 

Окремо слід зазначити, що жорсткі карантинні міри ні в якому разі не можна поширювати на промислові підприємства. І питання не в поглибленні кризи. Великий бізнес може забезпечити необхідний епідеміологічний контроль на виробництві – через щоденні медичні огляди, своєчасне виявлення хворих та їх подальшу ізоляцію. Відправивши сотні тисяч людей по домівках ані правоохоронна, ані медична система України не зможуть гарантувати дотримання карантинних заходів.

 

Поділитися на facebook
Facebook
Поділитися на twitter
Twitter
Поділитися на linkedin
LinkedIn

Від авторів