Урановий потенціал України та ДП “СхідГЗК”

 

На даний момент повний цикл робіт з видобутку та переробку уранових руд в Україні здійснює лише одне підприємство – ДП «СхідГЗК». Проте, сьогодні постійна зміна керівництва, зовнішні борги, борги по заробітній платі, відсутність інвестицій у розробку циклу уранового виробництва з доданою вартістю поставили підприємство на межу виживання (https://cutt.ly/2ucjZbF).

Але ж – це просто злочин. Адже уран – стратегічна корисна копалина, яка здатна забезпечити Україні енергетичну незалежність, додаткові інвестиції, політичну і економічну вагу нашої держави у світі.

Виробничий комплекс СхідГЗК

НАДПУ сподівається, що влада нашої держави прийме ефективні заходи щодо налагодження стабільної роботи ДП «СхідГЗК» та зробить рішучі кроки у напрямку залучення інвестицій для розвитку уранового потенціалу нашої держави.

Сьогодні привабливість урану полягає в тому, що це найбільш енергонасичене паливо, яке можливо використовувати при сучасних технічних можливостях. Декілька кілограмів урану здатні виробити стільки ж електричної і теплової енергії, скільки сотні тон вугілля і нафти або тисячі кубометрів газу.

Уран – дуже важкий сріблясто-білий метал. У чистому вигляді він трохи м’якший за сталь, ковкий, гнучкий. Хімічно уран дуже активний: він швидко окислюється на повітрі, покриваючись при цьому веселковою плівкою оксиду. Вода здатна роз’їдати метал: поволі при низькій температурі і швидко при високій. При сильному струшуванні металеві частинки урану починають світитися. Урану в земній корі приблизно в 1000 разів більше, ніж золота, в 30 разів більше, ніж срібла, і майже стільки ж, скільки свинцю і цинку. Проте лише відносно невелика частина покладів урану сконцентрована в родовищах, де вміст урану в сотні разів перевищує його середній вміст в земній корі.

Продукція комбінату. Урановий концентрат або так званий “жовтий кєк”

І в Україні такі є. Більше того, Україна за запасами уранових руд займає перше місце у Європі, а видобуток українського урану становить 2% від загальносвітового. Загалом Україна має 12 детально розвіданих уранових ендогенних родовищ із сумарними запасами понад 105 тис. т, які в змозі забезпечити потреби діючих АЕС України ще на 100 років. Промислові родовища урану України представлені ендогенними родовищами в альбітитах і екзогенними родовищами у відкладах платформного чохла Українського щита. Найбільші з них розташовані в Кіровоградському рудному районі (https://cutt.ly/Cux7KjL).

Історія відкриття і розвідки урану в Україні розпочалася у 40-х роках ХХ століття. Пошуками займалась – Центральна українська партія. Під час вибору першочергових об’єктів для ревізії важливе значення мала ідея про зв’язок уранового зруденіння відомих родовищ світу з гідротермальними процесами. Частина українських дослідників вважала, що утворення Криворізьких залізорудних родовищ пов’язане саме з цими процесами, тому на Криворіжжя й було скеровано перший ревізійний загін (https://cutt.ly/Yuck19n).

Лаври відкриття першого родовища належать геологам Криворізького загону Центральної партії Л. В. Івановій і А. К. Ліхтар, які під час радіометричного обстеження гірничих виробок на Первомайському залізорудному родовищі (Північне Криворіжжя) встановили високу радіоактивність у метасоматично змінених амфібол-карбонат-магнетитових рудах. Так у 1945 році було відкрито однойменне Первомайське родовище урану. Примітним є той факт, що це родовище стало першим великим урановим родовищем не тільки в Україні, але й у СРСР.

Схема розміщення родовищ і рудопроявів урану на території України. Джерело: ukrdgri.gov.ua

Загалом, масштабні геологорозвідувальні роботи на уран в Україні проводились до 90-х років включно. За цей час були відкриті поклади уранових руд осадового типу у палеогенових бучацьких відкладах (Девладівське родовище) та розроблений метод їх розробки шляхом підземного вилуговування, розвіданий багатий Кіровоградський урановорудний район. При проведенні пошукових і розвідувальних робіт випробуваний новий метод буріння – метод багатостовбурових свердловин.

Останнім часом масштабних робіт з уранової тематики в Україні не проводилось Тільки вирішувались окремі локальні завдання. Так, виконано невеликі обсяги буріння для оцінки Літнього й Партизанського родовищ. Нині триває розвідка Апрельського родовища. Проведено прогнозно-пошукові роботи на флангах і в найближчому облямуванні Ватутінського родовища для визначення його дальших перспектив, оскільки промислове розроблення уранових руд на ньому добігає кінця.

Сьогодні в Україні розробляють чотири родовища уранових руд – Мічурінське, Центральне, Ватутінське і Новокостянтинівське. На Мічурінському й Ватутінському родовищах добувні запаси уранових руд на межі вичерпання. Центральне родовище інтенсивно розробляють і воно забезпечує виробничі потужності Інгульської шахти. На Новокостянтинівському родовищі фронт добувних робіт тільки починає розгортатися. Видобуток природного урану в Україні на сьогодні становить приблизно 1000 т на рік, тобто 40 % від поточних потреб вітчизняної ядерної енергетики (https://cutt.ly/Yuck19n).

За даними МАГАТЕ (Міжнародне агентство атомної енергетики) Україна має значні перспективи в урановому секторі. І причин тому декілька.

По перше, сировинна база урану, яка на сьогоднішній день є в Україні, вона дозволяє виробляти близько 4-5 тис. тон урану протягом довгого періоду і бути продуцентом і постачальником цього урану до Європи (https://cutt.ly/juclrYq).

По друге, українські уранові родовища за досить низького вмісту урану в рудах, мають низку особливостей, які забезпечують конкурентну здатність виробленого уранового концентрату:

  • великі розміри уранових покладів, що дозволяє застосовувати високопродуктивні системи видобутку;
  • висока міцність вміщуючих порід, що дозволяє проходити гірничі виробки без кріплення та проходити очисні блоки великих обсягів;
  • невеликі водні притоки до гірничих виробок;
  • досить прості заходи радіаційного захисту завдяки невеликому вмісту урану у рудах.

 

Малова Марина

Поділитися на facebook
Facebook
Поділитися на twitter
Twitter
Поділитися на linkedin
LinkedIn

Схожі записи

Добувна промисловість 2020: ентузіазм та мудрість. Головне з дослідження PriceWaterhouseCoopers

«Велика четвірка» аудиторських компаній регулярно публікує річні звіти, в яких  фундаментально аналізується глобальний сировинний ринок. Нещодавно PriceWaterhouseCoopers (PWC) випустили свій

Читати далі