«Велике будівництво» та надра: чому побудова доріг не збільшує попит на вітчизняні корисні копалини

Сьогодні одним із показників економічного добробуту та стабільності держави є наявність розвинутої інфраструктури, яка неможлива без якісних доріг. Транспортних артерій, без яких неможливе життя жодної з галузей промисловості, жодної зі сфер господарської діяльності людини і жодної окремо взятої людини …Дороги, яких так не вистачає Україні, зношеність 90% яких за оцінками The World Bank Group станом на кінець 2019 року досягла свого піку (https://cutt.ly/3jlsyxQ). І це в країні, що має достатньо сировинних ресурсів для капітального ремонту наявних автошляхів чи будівництва абсолютно нових.

У березні 2020 року Президент України запустив свій грандіозний проєкт “Велике будівництво” (https://cutt.ly/Kjlfey3). В його розрахунках планується відремонтувати 6500 км автошляхів державного та регіонального значення до 2021 року. Звичайно, у порівнянні з загальною протяжністю доріг у 169,6 тис. км, це всього 4% – скажуть критики. (https://cutt.ly/ojlCMZz). Проте, на думку оптимістів, це вже щось, зважаючи, що більшість ділянок — основні автобани країни: дороги державного і регіонального значення.
Такі масштабні проєкти неможливі, не лише без фінансових вливань, але в першу чергу — без природних ресурсів. Тобто, корисних копалин, які є оновою дорожнього покриття, такі як – пісок, щебінь, гравій, цементна сировина…Скільки сировини потрібно для будівництва 1 км дороги, які корисні копалини найбільше мають попит у президентському проєкті та найголовніше – прихований потенціал, завдяки якому можна відремонтувати усі дороги, але про який майже ніхто не знає, читайте далі.

Що ховається під дорожнім покриттям?

Дороги – це свого роду так званий “дорожній пиріг” з результуючим покриттям із асфальтобетону або цементобетону.
Асфальтобетон – суміш кам’яних заповнювачів, що в’яже – бітуму і добавок-модифікаторів. Відноситься до нежорсткого дорожнього покриття. Цементобетон утворюється від застигання дрібних заповнювачів із в’язким компонентом з додаванням води. Але в якості останнього використовують цемент з різними добавками (пластифікатори, повітря втягувальні добавки). Являється жорстким дорожнім покриттям.

У залежності від категорії автодороги, можливого транспортного навантаження та відповідно до стандартів і вимог, використовуються різні технічні рішення, визначається кількість дорожніх шарів для так званого “дорожнього пирога” і види будівельних матеріалів. Приведемо основні.

Для асфальтобетонних доріг:

дорожнє покриття

 

Для цементобетонних:

бетонне покриття

 

 

Як бачимо, основу дорожнього покриття складають пісок, щебінь, піщано-гравійна суміш. Для результуючих шарів у випадку асфальтобетону ще потрібні бітуми, у випадку цементобетону – цемент, для виготовлення якого необхідні, піски, вапняки, гіпси, мергелі, глини та суглинки. Об’єми їх використання грандіозні.

Наприклад, згідно Примірних норм витрат матеріалів (https://cutt.ly/3jz9cxV) для улаштування основи під дорожнє покриття у розрахунку на 1000 м2 (на 0,001 км2) необхідно: для піщаної подушки товщиною 24 см – піску приблизно 272 м3, для щебеневої основи товщиною у 12 см – щебеню фракції 40-70 мм у середньому 150,5 м3 плюс щебеню для розклинювання фракції 5-10 мм – 10,2 м3. При ширині дорожньої смуги у 3,5 м на 1 погонний кілометр йде 952 м3 піску, 562 м3 щебеню відповідних фракцій. І це лише для основи.

Державним балансом запасів корисних копалин обліковується 944 будівельного каменю, 652 родовища будівельного піску, 61 цементної сировини (мергель, вапняк, крейда), 47 гіпсу та ангідриту та інших (https://cutt.ly/qjz6oV9). Державна служба геології та надр з метою забезпечення “великого будівництва” сировиною долучилася до проєкту в частині створення пропозицій з покладами корисних копалин, які відповідають вимогам ДСТУ для будівництва автошляхів та знаходяться у радіусі 80 км від пріоритетних доріг. Так, Держгеонадрами пропонуються до видобування 69 родовищ щебеневої сировини, 21 родовище піску у Дніпропетровській, Кіровоградській, Миколаївській, Полтавській та Харківській областях (https://cutt.ly/2jxqtcu). Значним попитом користуються ділянки піску.

Родовища, що пропонуються до видобування у межах проєкту Велике будівництво
Джерело: www.geo.gov.ua

За даними ДНВП “Геоінформ України” Держгеонадрами України у 2020 видано 8 спеціальних дозволів на користування надрами з метою геологічного вивчення родовищ піску (https://cutt.ly/OjxbJUd) та 10 – з метою видобування (https://cutt.ly/AjxbLqD). А це нові робочі місця, чималі надходження до бюджетів різних рівнів, сприяння налагодженню якісної інфраструктури. Словом, економічний ефект на лице.

Сировина для «Великого будівництва»

Розглянемо кейс Дніпропетровської області, де відбувається капітальний ремонт доріг регіонального значення: Н-31 “Дніпро – Царичанка – Кобеляки – Решетилівка” та Н-14 “Олександрівка-Кропивницький-Миколаїв”. Від початку ремонтних робіт вже оновлено 170 км дорожнього полотна, попереду ще – 484 км (https://cutt.ly/2jvHQbD). Яка тут використовується сировина? Ремонтними роботами за інформацією “Служби автомобільних доріг у Дніпропетровській області” займається тут ТОВ “Автомагістраль-Південь”. Підприємство має власні потужності з виробництва асфальтобетону у с. Зелений Гай, Софіївського району, що якраз знаходиться у близькості від дороги Н-14 на ділянці м. Дніпро-м. Кривий Ріг та у смт. Царичанка на ділянці траси Н-34 у межах Дніпропетровської області (https://cutt.ly/rjvCRTL).

Для виробництва асфальтобетону як і для основи під покриття використовують все той же щебінь, гравій, гранітний відсів, пісок, які є в наявності на родовищах області і розташовуються в 30-80-кілометровому радіусі від доріг що ремонтуються.  І бітуми, які як і нафтопродукти для їх виготовлення в основному імпортуються.  За даними ДНВП “Геоінформ України” (https://cutt.ly/tjvZbMv) у регіоні налічується 6 родовищ піску та 11 щебеневої сировини відповідної якості і сприятливого розташування. Логічно було б закуповувати необхідну сировину у них. Адже, усім відомо, що економічну ефективність будь-якого проєкту визначають дві речі – вартість сировини та витрати на логістику.

Але ж чи купує компанія місцеву сировину? Публікацій у ЗМІ небагато. Однак, усі вони закупку піску у незаконних добувачів (https://cutt.ly/DjvXPfg). Не даємо оцінку, наскільки їм можна довіряти. Водночас сама “Автомагістраль-Південь” заявляє, що “закуповує будівельні матеріали, зокрема пісок, у суб’єктів господарювання, що здійснюють оптову торгівлю”, проте не зазначають яких саме.

Підземні ресурси, які дозволять звести спражні німецькі автобани

Загальні запаси пісків будівельних промислових категорій в Україні оцінюються в 2 984 453.73 тис. м3, будівельного каменю – 7 898 112.40 тис. м3. Загальна протяжність доріг України 169,6 тис. км, з яких 152,6 тис. км потребують капітального ремонту. При стандартній ширині дорожньої смуги у 3,5 м для основи дорожнього покриття потрібно 161 4592 тис. м3 піску і 95 320,2 тис. м3 щебню. Навіть, якщо перевести ці потреби на 4-х і 6-ти смугові дороги, наявні запаси необхідних корисних копалин з лихвою забезпечать потреби.

Наша держава безумовно має потужну мінерально-сировинну базу корисних копалин для дорожнього будівництва, наявні виробничі потужності з виготовлення асфальтобетонних і цементобетонних сумішей, працьовитий народ, щоб забезпечити ремонт і будівництво власних якісних доріг, які можуть стати однією із візитних карток України, сприяти її доброту і економічному розвитку. А при відповідальному підході дорожньо-будівельних компаній, прозорому використанні коштів і якісної вітчизняної сировини, вийти на міжнародний ринок дорожнього будівництва.

Марина Малова.

Поділитися на facebook
Facebook
Поділитися на twitter
Twitter
Поділитися на linkedin
LinkedIn

Схожі записи

FMG вважає операційні можливості Порту Хедланд достатніми для нарощування експорту

Виконавча директорка підтвердила наміри наростити експорт з регіону Пілбара Карта існуючих та перспективних проектів Fortescue.Джерело: fmgl.com.au Виконавчий директор Fortescue Metals

Читати далі