Викрадені надра: скільки ресурсів втратила Україна від російської агресії

Сьогодні, говорячи про мінерально-сировинну базу нашої держави, про плани її нарощення, майбутні інвестиції, збільшення об’ємів видобутку стратегічних і критичних корисних копалин – словом про все, що складає левову частку вітчизняної промисловості і є складовою її енергетичної безпеки і запорукою її сталого розвитку, чи замислюємося ми про те, які ресурси і скільки їх залишилось там – в окупованому Криму і за межею розмежування у Донбасі та Луганщині? Чи ведеться видобуток мінеральної сировини на тамтешніх родовищах? А головне, чому підземні багатства, що за Конституцією України належать її народу, зараз можуть становити загрозу національній безпеці нашої держави? Аналітики НАДПУ проаналізували скільки корисних копалин лишилось на тимчасово окупованих частинах нашої держави. 

Крим. У 2014 році Автономна Республіка Крим була окупована та анексована Російською Федерацією. Разом з територією були відібрані промислові підприємства, об’єкти інфраструктури, природні багатства і кримські надра. А відбирати було і є що.

Чого вартують лише активи ДАТ “Чорноморнафтогаз” – єдиної нафтогазової компанії, яка в Україні видобувала природний газ на шельфі Чорного моря. На балансі підприємства тоді перебувало 17 родовищ, серед них 11 газових, 4 газоконденсатних і 2 нафтових.

На сьогодні 9 із цих об’єктів експлуатуються створеним Росією фейковим підприємством “Крымским республиканским предприятием “Черноморнефтегаз”. Яке незаконно з використання обладнання української компанії, а це – 31 плавучий засіб, дві сучасні бурові установки, автомобільний парк та газотранспортна мережа, провадить видобуток на українських родовищах, переважна частина з яких знаходиться на шельфі Чорного (Одеське, Архангельске, Штормове та Голіцинське родовища) та в акваторії Азовського морів (Східно-Казантипське та Північно-Булганакське), а також на суші в Криму (Семенівське нафтове родовище, Задорненське і Джанкойське родовища природного газу).

За даними самого ДАТ “Чономорнафтогаз” ще станом на квітень 2019 року з українських надр було вкрадено 9,3 млрд. куб. м природного газу та 280 тисяч тон рідких вуглеводнів. Для порівняння сумарні запаси вуглеводнів усіх родовищ півострову оцінюються: природного газу – 58,56 млрд куб м, газового конденсату та нафти – 3761 тис тон.

На сьогодні достеменно невідомо яка кількість вуглеводнів незаконно видобувається Росією у Криму з українських родовищ, але ще у 2017 році ДАТ “Чорноморнафтагаз” оцінювала втрату своїх активів у 5 млрд доларів, а вже у 2020 році ця сума була збільшена у 1,5 рази.

Проте не газом єдиним. У надрах Криму окрім горючих корисних копалин, знаходяться поклади інших, не менш важливих мінералів.

Це різні види вапняків – від будівельних, мармуроподібних, які використовуються у якості будівельної та гірничо-технічної сировини, до флюсових, які здатні забезпечити потреби більшості металургійних підприємств України. Загалом запаси вапняків Кримського півострову складають 24% від загальних запасів цієї сировини в Україні. Раніше їх розробляли більш ніж у 100 кар’єрах. Щонайменше половина із них експлуатуються і тепер, проте вже не Україною . Так підконтрольна Росії влада півострова вирішує проблему недостачі цих матеріалів для побудови російських інфраструктурних об’єктів у Криму.

Це соляні багатства Сивашу і кримських соляних озер, у ропі яких у великих кількостях містяться солі натрію, магнію, брому, калію, кальцію і які можуть стати мінеральною базою для виробництва гідроксиду магнію, що використовується у металургійній промисловості у якості вогнетривкої сировини. Це лікувальні грязі того ж сивашу і Сакської затоки.

Це десятки родовищ будівельної сировини – піску, піщано-гравійної суміші, суглинків, бентонітових глин, будівельного каменю, щебню та таких необхідних Україні фосфоритів, що містяться у залізних рудах Керченського басейну.

І хоча залізні руди Криму вважаються бідними (вміст заліза коливається у межах від 33 до 40 %) і їх видобуток припинено ще з середини 90-х років минулого сторіччя, можливо у майбутньому вони відновлять своє промислове значення у якості фосфоритової сировини.

 

Родовища неметалічних корисних копалин у Криму Джерело: minerals-ua.info

Станом на сьогоднішній день ДНВП “Геоінформ України” обліковуються 54 діючих спеціальні дозволи на користування надрами у межах суходолу Кримського півострову  та шельфу Чорного моря. Ще у червні 2018 року їх було 147. Справа в тому, що у частини спецдозволів просто закінчився термін їх дії, частина була спочатку зупинена, а потім анульована Державною службою геології та надр України через порушення.

Зі свого боку Росія “анулювала” українські спеціальні дозволи на користування надрами в Криму, прийнявши закон, яким вводиться новий порядок реєстрації прав на видобуток корисних копалин на півострові.

Так поступово, всупереч нормам міжнародного права, грабуються українські надра, а значить і народ України. Постає питання, що залишиться нам після повернення під контроль України тимчасово окупованих територій? І чи залишиться взагалі? Чи є майбутнє у вугільних шахт окупованого Донбасу? Та родовища яких іще корисних копалин залишились там, за межею розмежування? Шукайте у наступному матеріалі.

Малова Марина, спеціально для НАДПУ

Поділитися на facebook
Facebook
Поділитися на twitter
Twitter
Поділитися на linkedin
LinkedIn

Схожі записи

НАДПУ презентує реформу надрокористування: 7 перших кроків і результатів

Ідеї та рішення, які пропонує Національна Асоціація добувної промисловості України, здатні змінити країну на краще: надрокористування стане більш сучасним, прозорим

Читати далі

Видобуток рідкоземельних металів: як пандемія коронавірусу вплинула на галузь?

Видобуток рідкоземельних металів: як пандемія коронавірусу вплинула на галузь?  Минулого тижня НАДПУ розмістила публікацію про перспективи видобутку в Україні групи

Читати далі