Земля обійдеться без нафти у 2050 році: чи відмовляться країни від видобутку «чорного золота»?

Джерело: Агенство Анадолу

НАФТА. Ще понад 100 років тому вона здавалася порятунком для планети, а сьогодні вбиває її. Раніше війни точилися за здобуття нафтової першості, а тепер найбагатші країни світу брейнштормлять, як уберегти людство від згубних наслідків.

Чому постало питання щодо зменшення викидів парникових газів та чого очікувати за 30 років? Ми проаналізували ситуацію, яка наразі відбувається у світі, але спершу потрібно окреслити, чому те, за що готові були вбити, тепер вбиває планету?

Видобуток нафти – початок нової ери на Землі

У 1856 році Юніс Фут провела експеримент. Вона наповнила одну трубку повітрям, а іншу – вуглекислим газом, занурила в них термометри та помістила на сонці. Вона помітила, що трубка з CO2  нагрілася набагато швидше та довше зберігала тепло.

За три роки після цього Едвін Дрейк знайшов нафту. Це стало початком нової ери на планеті Земля. Люди з карет пересіли в автівки, могли користуватися благами авіатранспорту тощо.

За «чорне золото» буквально точилися війни в усіх сенсах. Люди боролися у надії захопити країни, багаті нафтою. Це пророкувало безбідне майбутнє та розквіт економіки. Нафта була найбільш доступним енергетичним паливом для людей.

«Війна була у моєму селі. Мені досі згадуються голоси людей, які просили води та їжі. Це жахливо», – розповідає екоактивіст Ннімо Бессей.

Але наразі науковці б’ють на сполох. «Ті речовини, які допомогли нам досягти такого рівня розвитку, тепер небезпечні для цивілізації», – говорить кліматологиня  Кетрін Хейхо.

Вийти на нуль до 2050 року

Останнім часом нафтовидобувні країни всіляко намагаються мінімізувати використання нафти. Дедалі популярнішими стають альтернативні джерела енергії: сонячні батареї, водневе паливо, вітрова енергія.

Науковці кажуть, що найскладніше буде відмовитися від нафти країнам, які її видобувають та експортують: «Інші використовуватимуть «чорне золото» за крайньої потреби».

Щороку в світі викидають близько 50 млрд тонн парникових газів. Уряди країн, які лідирують у видобутку нафти, погоджуються з тим, що потрібно вийти на нульовий рівень викидів до 2050 року. Про це заявили президенти США, Китаю, Росії, Південної Кореї, Нігерії та Великобританії..

Найвідоміші світові компанії вже розробили план дій щодо цього. Зокрема, Apple, Visa, Bosch намагатимуться втілити задумане впродовж 2030 – 2050 років.

Світовий лідер у сфері платежів Visa планує вийти на нульовий рівень викидів вуглецю до 2040 року. Компанія вже домоглася повної вуглецевої нейтральності бізнес-процесів у 2020 році, – зазначають у компанії.

Apple Inc. оголосила про мету скоротити нетто-викиди вуглекислого газу до нуля в усьому ланцюжку постачань і виробництва до 2030 року.

За даними Apple, 71 партнер компанії з 17 країн взяв на себе зобов’язання виробляти свою продукцію, використовуючи тільки поновлювані джерела енергії (ВДЕ). Компанія розраховує, що проєкти у сфері ВДЕ дозволять уникнути викиду в атмосферу понад 14,3 млн метричних тонн CO2 на рік.

Як на ситуацію реагує Україна?

Україна теж не лишається осторонь проблеми, яка поглинула планету. Дедалі популярнішим в країні стає електротранспорт. Перехід від дизельних та бензинових автівок до електрокарів – оди із кроків до скорочення викидів СО2 в повітря.

Люди частіше купують електромобілі, пересуваються велосипедами, електросамокатами. Для громадського транспорту навіть створено окрему смугу для руху, аби громадяни могли безперешкодно дістатися місця призначення.

Експертка з питань транспортних інновацій команди підтримки реформ Міністерства інфраструктури України Марина Китіна говорить, що на 1 червня 2021 року в Україні нарахували 28005 електромобілів. Найбільше їх зареєстрували в Києві, а також у Одеській, Київській та Харківській областях.

Представники Федерації автопрому України теж представили свою позицію, яка базується на створенні сучасних концепцій, які дозволили би пересадити людей з власного автотранспорту, що останнім часом неймовірно завантажує дороги найбільших міст України, на громадський транспорт, в першу чергу – електробуси, тому що автобуси з двигунами внутрішнього згоряння – це минуле, а ми маємо впевнено крокувати до майбутнього.

У 2015 році львівський завод «Електрон» випустив перший в Україні низькопідлоговий електробус «Електрон Е191». Його довжина – 12 м, пасажиромістськість – 100 місць. Повного заряду вистачає на 225 км шляху. Акумулятор витримує 5-8 тисяч циклів зарядки без зниження номінальних характеристик.

Для впровадження альтернативних джерел енергії українцям навіть пропонують кредити на встановлення сонячних панелей. Та чи допоможе це країні до 2050 року вийти на нульовий рівень викидів?

Згідно з українською енергетичною стратегією, до 2030 р. частку альтернативної енергетики на загальному енергобалансі країни буде доведено до 20 %. Основними та найбільш ефективними напрямами відновлюваної енергетики в Україні є: вітроенергетика, сонячна енергетика, біоенергетика, гідроенергетика, геотермальна енергетика.

Зокрема, є окремі підприємства та заклади, які самостійно ухвалили рішення щодо використання альтернативних джерел енергії. Так, мешканці Вознесенська розпочали користуватися котлами, що працюють на твердому паливі, такому, як дерев’яні тріски та паливні гранули.

Відповідно до ухваленої міської програми, планується роздільний збір відходів у всіх житлових будівлях міста. Зібрані органічні відходи використовуватимуться для виробництва паливних гранул, добрив та біогазу.

Чи вийде Україна на нульовий рівень до 2050 року?

Найімовірніше, ні. Але зрушення у цьому напрямку є. Відповідно до Оновленого (другого) національно визначеного внеску в Паризьку хартію з клімату (НОВ2), Україна має до 2030 року скоротити викиди парникових газів на 65% від рівня 1990 року.

З 1 січня 2021 року запрацював закон «Про засади моніторингу, звітності та верифікації викидів парникових газів». Він передбачає запровадження державного контролю за викидами парникових газів на промислових підприємствах.

Про це повідомив голова Державної екологічної інспекції Андрій Мальований.

Він розповів, що запровадження норм закону є важливою передумовою для боротьби зі зміною клімату, заснованих на досвіді ЄС. Це, зокрема, введення системи торгівлі квотами на викиди парникових газів. Але для її впровадження спочатку необхідно створити порядок моніторингу за емісією парникових газів та ведення звітності, каже Мальований.

Але є компанії, які не чекали на запровадження законів, а самостійно ухвалювали рішення.

Наприклад, «Укрнафта» щорічно проводить комплекс заходів щодо ліквідації наслідків довготривалого видобування нафти та газу та зменшення загазованості. «Забезпечується збір супутнього газу, який виходить на поверхню через геологічні особливості родовища. Компанія експлуатує дві вакуумні газові компресорні станції», ­– зазначають у пресслужбі «Укрнафти».

Компанія у співпраці з Бориславом, де видобуваються вуглеводні, реалізує проєкт будівництва когенераційних установок. Це дозволить використовувати частину супутнього газу для генерації тепла та електроенергії.

В ногу з часом крокує і виробнича компанія «Велта». Вона отримала патент на виробництво сплавів титану за власною технологією. «Новий метод є менш енергоємним, має менше етапів виробництва та суттєво знижує ціну на титан завдяки виробництву вартісних побічних продуктів. Крім того, він не утворює відходів», – зазначають у пресслужбі «Велти». Перший за популярністю сплав – Grade 5. До його складу входить 90% титану, 4% ванадію і 6% алюмінію.

Чистий титан використовують у медицині, бо він є абсолютно безпечним для людини.

Це вже другий патент компанії. Перший отриманий у жовтні 2020 року. Він передбачає безвідходне виготовлення титану.

Технології, запатентовані компанією «Велта», не передбачають генерацію будь-яких твердих і рідких відходів чи викидів шкідливих газів у атмосферу та мають вкрай низький вуглецевий слід.

 

 

Поділитися на facebook
Facebook
Поділитися на twitter
Twitter
Поділитися на linkedin
LinkedIn

Схожі записи

Професійні захворювання працівників добувної галузі: види та шляхи мінімізації

За рекордними результатами виробництва та генерації валютної виручки в сфері добувної галузі, стоїть важка та професійна робота професіоналів. Кожен працівник

Читати далі

ДАЙДЖЕСТ НОВИН ПРО НАДРА

Перехід від традиційної вуглеводневої енергетики до “зеленої” починається і закінчується металом. Можна сперечатися як про темпи, так і про масштаби

Читати далі